»Predlagatelji menimo, da se postavlja zgolj retorično vprašanje, ali je minister lahko nekdo, ki je zgubil integriteto, večkrat očitno zavajal in lagal javnosti in poslancem. Tak minister je tudi lahek plen različnih lobijev in po naši oceni ne more več opravljati in varovati javnega interesa,« je ob včerajšnji vložitvi interpelacije proti ministru za infrastrukturo in prostor Samu Omerzelu dejal poslanec SDS Andrej Vizjak. V interpelaciji, pod katero so se podpisali vsi poslanci SDS in NSi ter nepovezani poslanec (nekoč pa poslanec DL) Ivan Vogrin, Omerzelu očitajo kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, zavajanje javnosti glede poslovanja njegovega podjetja Lastinski z Darsom, laganje o neseznanjenosti s problematiko avtošol, ignoriranje sklepov državnega zbora v zvezi s projektom TEŠ 6, oškodovanje davkoplačevalcev pri izbiri ponudnika za izdelavo registrskih tablic...

SDS je »pozabila« na SLS

»Samo Omerzel očitno ne ve, kaj je javna funkcija, in jo vedno pomeša s svojimi poslovnimi in gospodarskimi interesi. Minister bi se moral ob nastopu funkcije odločiti, ali bo najvišji javni funkcionar ali bo podjetnik. Omerzel se je očitno odločil, da bo oboje in da bo javno funkcijo izkoristil tudi za to, da bo nastavil svoje ljudi na najvplivnejše položaje,« je dejal Vizjak. Predsednico NSi Ljudmilo Novak pa čudi, da ima Omerzel podporo v Državljanski listi, »katere predsednik ves čas zatrjuje, da ima ničelno stopnjo tolerance do korupcije in da je njen velik preganjalec«.

K sodelovanju pri vlaganju interpelacije pa SDS ni povabila opozicijske SLS, kar je naše sogovornike iz Bogovičeve stranke presenetilo. Še zlasti ker je SLS že pred dnevi napovedala, da bo interpelacijo proti Omerzelu podprla. Zakaj so se v SDS tako odločili, Vizjak ni pojasnil oziroma je dejal le, da »ni nobenega posebnega razloga, da koga ni poleg, so pa zaželeni vsi, ki podpirajo navedene argumente«.

Omerzel: Manever za slabitev trdnosti koalicije

Samo Omerzel se je včeraj na interpelacijo že odzval. Po njegovem prepričanju gre za dobro premišljen politični manever opozicije z namenom, da se dodatno slabi trdnost vladne koalicije in s tem povečuje notranja politična kriza. Tudi včeraj je ponovil, da z ministrskega mesta ne namerava odstopiti. In dodal, da že uživa javno podporo predsednika in poslancev Državljanske liste, po opravljenih srečanjih s poslanci koalicijskih strank pa da bo pridobil tudi potrebno politično podporo preostalih koalicijskih partnerjev.

A ima Omerzel z dogovarjanjem srečanj s koalicijskimi poslanskimi skupinami nemalo težav: v SD za zdaj za ta pogovor ne vidijo razlogov, v PS se izgovarjajo na prenatrpan urnik. Tako se je uspel včeraj srečati le s poslanci DeSUS, ki pa se o Omerzelovi plati zgodbe o poslih njegovega podjetja z državo niso izrekali. Kot je po srečanju dejal vodja poslancev stranke upokojencev Franc Jurša, te obveznosti ne bodo prevzemali nase: »To naj razreši premierka Alenka Bratušek.«

Sicer pa se bo danes v parlamentu pred očitki v interpelaciji, pri kateri so moči združile vse tri opozicijske stranke, branil Omerzelov strankarski šef, notranji minister Gregor Virant. Glede na to, da so z Virantovim delom tudi mnogi v koaliciji nezadovoljni, je mogoče pričakovati, da se bodo nekateri koalicijski poslanci pri glasovanju vzdržali. Da bi interpelacija Viranta odnesla z ministrskega mesta – za razrešitev je potrebnih 46 glasov – pa ni verjetno.