Kot so sporočili z inšpektorata za delo, so namreč prijeli prijavo zoper delodajalca v zvezi z domnevnim zaposlovanjem na črno. Delodajalec je dejavnost opravljal na štirih različnih lokacijah, zato je inšpektorat kontrolo na vseh lokacijah opravil hkrati.

Pri tem so inšpektorji med drugim odkrili, da je pri delodajalcu delo opravljalo osem delavcev, ki jim ni uredil statusa skladno z veljavno delovno zakonodajo. Delo jim je omogočil na podlagi priglašenega osebnega dopolnilnega dela, prijavil jih je v zavarovanje za primer nezgode pri delu in poklicne bolezni ter jim za opravljeno delo po izstavitvi računov tudi plačal.

Pisne pogodbe niso sklenili, sklenjena je bila t.i. ustna civilna pogodba. Po vpogledu v potrdila, izdana s strani pristojne upravne enote, je inšpektorat ugotovil, da so bila ta izdana za občasno pomoč v gospodinjstvu in pomoč pri vzdrževanju hiše, počitniške hiše in podobno ter vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin ter delo na kmetiji.

Delavci niso opravljali dela, za katera so dobili potrdila o priglasitvi del, opravljali so izključno dela, ki se pri delodajalcu opravljajo redno, vsakodnevno, delo pa so opravljali s sredstvi, po navodilih in pod nadzorom delodajalca.

Kot izhaja iz računov, ki so jih izstavili za svoje delo, so opravili mesečno po več kot 100 ur, tudi 179 in 216 ur. Nekateri so delali celo več kot redno zaposleni.

"Takšno delo ima vse elemente delovnega razmerja in bi z delavci moralo biti sklenjeno delovno razmerje," opozarjajo na inšpektoratu.

Inšpektorat je delodajalcu zaradi osebnega dopolnilnega dela, ki ima elemente delovnega razmerja, izdal ureditveno odločbo. Delodajalec je sicer zoper odločbo vložil pritožbo, ki pa jo je ministrstvo za delo zavrnilo kot neutemeljeno.

Tudi ministrstvo je zaključilo, da osebnega dopolnilnega dela ni mogoče izvajati za opravljanje del, ki sodijo v dejavnost delodajalca in da dovoljenje za opravljanje osebnega dopolnilnega dela ne more biti pravna podlaga za opravljanje dela oz. zaposlitev pri delodajalcu.

Pri omenjenemu delodajalcu so inšpektorji sicer odkrili tudi kršitev delovnega časa dijakov oz. študentov. Trije delavci, od tega dve delavki, tuji državljanki brez izdanih potrebnih dovoljenj za delo, pa so delo opravljali ne da bi imeli z delodajalcem sklenjeni pogodbo o zaposlitvi in bili prijavljeni v ustrezno zavarovanje.