Podatki kažejo celo na to, da se Slovenija med 177 državami, ki so vključene v projekt, uvršča med tiste, ki so utrpele največji padec ocene na svetu.

Med državami EU je več zaznane korupcije v Grčiji, Romuniji, Italiji, na Slovaškem, Češkem, Hrvaškem, sledijo Latvija, Madžarska in Malta, ki je mesto pred Slovenijo. Se je pa Slovenija izkazala med državami nekdanje Jugoslavije, in sicer kot država z najmanjšo stopnjo korupcije.

Bolje od Slovenije so se na primer odrezale Estonija (28. mesto), Poljska (38), Avstrija (26), za Slovenijo pa so se uvrstile Hrvaška in Češka, ki si delita 57. mesto, ter BiH in Srbija, ki sta se znašli na 72. mestu.

Celotno lestvico držav si lahko ogledate TUKAJ.

Poslanci sprejemajo zakone »brez jajc«

Rezultati dokazujejo, da so države, ki spodbujajo transparentnost in odgovornost, bolj uspešne pri preprečevanju korupcije, medtem ko se očitno v Sloveniji javnosti delovanja nekateri še vedno bojijo, so zapisali v Transparency International Slovenia - Društvu Integriteta. »To pa se kaže tako, da poslanci sprejemajo zakone 'brez jajc', mimo ustave in v neskladju z drugimi zakoni pod vplivom skritih lobističnih interesov. Kot marionete v njihovem sistemu ropajo državno premoženje in ne pozabimo vedno bolj neposredno tudi naše denarnice,« je opozorila predsednica Transparency International Slovenia Simona Habič.

»Politične stranke so eden izmed ključnih demokratičnih stebrov brez katerih ni demokracije. Zato je toliko bolj nerazumljivo, zakaj politiki in odločevalci že vrsto let ne želijo prekiniti skrivne prepletenosti z interesnimi skupinami in skrivnimi 'lobisti', očitno so nekateri osebni interesi preveliki,« je dejal generalni sekretar Transparency International Slovenia- Društva Integriteta Vid Doria.

Najmanj korupcije na Danskem in Novi Zelandiji

Najvišje na indeksu zaznave korupcije za letošnje leto in s tem »najčistejše« države so Danska in Nova Zelandija z oceno 91 ter Finska z oceno 89. Najslabše so se uvrstile šibke, nestabilne države, kjer je bila nedavno vojna ali kjer še vedno potekajo konflikti. Zadnje mesto si delijo Afganistan, Somalija in Severna Koreja z oceno osem.