Ker ni imel potrebnih 80 centov za listino za prehod meje, so moškemu na mejnem prehodu Hotiza zavrnili vstop v državo. Tujec je zaradi zavrnitve zmerjal policista, policist pa je, kot je razvidno s posnetka, odgovoril z žaljivkami in nasiljem.

Tujec namreč naj ne bi imel dovolj denarja, da bi plačal potrebni dokument za prehod meje na maloobmejnem prehodu. V skladu s schengensko ureditvijo je za prestop meje in povratek plačati 0,8 evra, tujcu pa je zmanjkala ravno polovica tega zneska.

Po poročanju portala sobotainfo, naj bi bil avtor posnetka Madžar Gábor Lászl Rácz, ustanovitelj organizacije za zaščito in pravico katoličanov Mednarodna Antifašistična Organizacija.

Pri PU Murska Sobota sprožili preiskavo

Tiskovni predstavnik Generalne policijske uprave Drago Menegalija je za Dnevnik.si povedal, da je direktor policijske uprave Murska Sobota že odredil preiskavo, da se razjasnijo vse okoliščine postopka policistov na Hotizi. Kot je dodal, bo treba za kakršenkoli nadaljnji komentar počakati na njihove ugotovitve.

Oglejte si videoposnetek neprimernega ravnanja policistov, ki se je pojavil na Youtubu:

Menegalija je za Dnevnik.si poslal tudi pojasnilo, da lahko na maloobmejnih prehodih državno mejo prestopajo državljani obeh pogodbenic (v tem primeru Slovenije in Hrvaške), ki za to potrebujejo obmejno prepustnico. »Izjemoma lahko na tem mejnem prehodu državno mejo prestopajo tudi druge osebe, ki morajo imeti potni list ali osebno izkaznico, na podlagi katerih se izda dovolilnica za enkratni prehod meje in vrnitev,« je zapisano v sporočilu.

Glede konkretnega primera pa so pri GPU navedli, da gre za vstop kateregakoli državljana v Republiko Hrvaško v skladu s 4. členom Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško, za kar se mora plačati dovolilnica za enkratni prehod državne meje in sicer v znesku 0,83 evra, ki velja tudi za povratek v Republiko Slovenijo.

»Postopek mejne kontrole praviloma poteka v slovenskem jeziku oz. jeziku, ki ga potnik razume. Policisti v postopkih skušajo doseči tako raven komunikacije (odvisno od svojega znanja tujih jezikov in jezikov, ki jih razume potnik), da se sporazumejo. V skrajnem primeru, ko postopek ne bi bil mogoč, je možna tudi uporaba tolmača, s katerim ima policija podpisano pogodbo. Znanja policistov glede tujih jezikov so različna, odvisno od predhodnih pridobljenih stopenj izobrazbe. Policija vsako leto tudi nudi ustrezna izobraževanja s področja tujih jezikov,« je še sporočil Menegalija.