»Če bo do tega imenovanja prišlo, bo to še en dokaz, kakšen divji zahod vlada na področju kadrovanja,« je predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič včeraj odgovoril na vprašanje, kako komentira kandidaturo državnega sekretarja v kabinetu predsednice vlade Gašparja Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper, ki je v večinski lasti države.

»Čas bi bil, da si javno priznamo obstoj političnih vrtičkov. Stanje je vse slabše. Boj za nadzorniška mesta je kot tek na sto metrov, ki je obremenjen ne le s tveganji rentništva, ampak tudi z željo po dostopu do informacij pred bližajočo se privatizacijo,« je dodal Klemenčič. Vprašanja o konkretnih postopkih, ki bi jih lahko sprožila komisija, ni želel komentirati, poudaril pa je, da gre v primeru Mišič »predvsem za vprašanje integritete«.

Vse sicer kaže na to, da si v Pozitivni Sloveniji pri zelo verjetnem Mišičevem imenovanju že umivajo roke. Po neuradnih informacijah je tako predsednica vlade Alenka Bratušek včeraj dopoldne zahtevala od Mišiča, naj še pred morebitnim imenovanjem na čelo Luke Koper odstopi s položaja državnega sekretarja. V nasprotnem primeru naj bi ga razrešila vlada. Nato se je opoldne oglasil ljubljanski župan Zoran Janković. Zanikal je, da bi lobiral za Mišiča, in – enako kot v ponedeljek Bratuškova – poudaril, da gre za odločitev nadzornikov. Že nekaj ur kasneje pa je Mišič napovedal, da bo Bratuškovi danes ponudil odstop s položaja državnega sekretarja.

Četudi se torej Mišič, če bo postal prvi mož Luke Koper, strogo tehnično gledano na položaj ne bo povzpel neposredno iz kabineta Bratuškove, gre tudi pri njegovem odstopu bržčas za skrbno zrežirani manever. Ta je namenjen zgolj minimiziranju političnih posledic za Bratuškovo in Pozitivno Slovenijo (PS). Tudi Mišičev odstop v ciljnem sprintu spopada za vrh Luke Koper bo namreč težko prikril dve nesporni dejstvi. Prvič, da si je Mišič pot do tja očitno že več mesecev utiral kot državni sekretar v kabinetu Bratuškove, pristojen za gospodarstvo. In drugič, da se do Mišičevega, potencialno neetičnega ali celo kako drugače spornega početja in njegovih pomanjkljivih izkušenj pri vodenju velikih poslovnih sistemov javno nista opredelila ne predsednica vlade ne Janković v kabinetu Bratuškove.

Ravno nasprotno, četudi Mišiču ne bo uspelo priti na vrh Luke Koper, bo svojo pot nadaljeval v državnem zboru in to kot poslanec PS. To je včeraj napovedal tudi v pismu, ki ga je poslal Bratuškovi. Prav to ob zelo poznem odzivu Bratuškove (Mišičeva kandidatura je v »etru« že vsaj dva meseca) zbuja dvom o interpretaciji iz krogov blizu vlade, da bi ta z razrešitvijo Mišiča poslala signal nadzornikom Luke Koper, ki so naklonjeni njegovi izvolitvi za predsednika uprave.

»Vsakršno politično kadrovanje v uprave in nadzorne svete vodi do katastrofe in propada podjetij,« je včeraj ocenil nekdanji dolgoletni predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič. Kandidatov, ki se potegujejo za mesto predsednika uprave Luke Koper, ni želel komentirati. Meni pa, da bi morali nadzorni sveti pri izbiri predsednika uprave namesto strankarske izkaznice upoštevati predvsem strokovnost, moralnost in izkušenost kadrov. »Predsednik uprave Luke Koper bi moral biti nekdo s pozitivnimi vrednotami, kot je poštenje, pozitivnim odnosom do sodelavcev, izkušnjami s timskim delom in spoštovanjem soljudi. Prav tako bi moral biti strokovno podkovan in imeti izkušnje v mednarodnih vodah,« je ocenil Korelič.