Hojs in Yilmaz sta še posebej poudarila sodelovanje v okviru centrov odličnosti ter sodelovanje oboroženih sil obeh držav v mednarodnih operacijah in misijah, govorila pa sta tudi o razmerah na Zahodnem Balkanu, pri čemer sta izpostavila potrebo po dialogu, stabilnosti in miru. Pri tem sta se zavzela za politiko odprtih vrat zavezništva za države Zahodnega Balkana, so sporočili z obrambnega ministrstva.

Ministra sta govorila tudi o krizi v Siriji, pri čemer je Hojs poudaril, da se morajo v tej državi takoj prenehati kršitve človekovih pravic, zločini proti človečnosti pa temeljito raziskati. Strinjala sta se tudi, da je za reševanje sirskega vprašanja odgovorna celotna mednarodna skupnost, k temu pa je treba pritegniti tudi Rusijo in Kitajsko.

Izmenjala sta še poglede na dinamiko obrambnih reform v slovenski in turški vojski, predvsem glede na zmanjševanje obrambnih proračunov. Slovenija trenutno za obrambne izdatke namenja približno odstotek BDP, Turčija v ta namen porabi več kot šest odstotkov BDP, v mednarodnih operacijah in misijah v tujini pa ima več kot 2800 vojakov, od tega v Afganistanu več kot 1800, navajajo na Morsu.

Minister Hojs je v pogovorih s turškim kolegom izrazil tudi interes za okrepitev dvostranskega sodelovanja, predvsem na področju izmenjave izkušenj iz delovanja v mednarodnih operacijah in misijah, vojaškega izobraževanja in usposabljanja, boja proti terorizmu ter obrambne industrije. Prav tako sta govorila o možnostih sodelovanja Ustanove za krepitev človekove varnosti (ITF) na javnih razpisih za razminiranje območij ob turško-sirski meji.

V okviru uradnega obiska je Hojs, ki ga spremlja gospodarska delegacija Grozda obrambne industrije Slovenije, obiskal tudi turški koncern strojne in kemične industrije ter koncern proizvodnje letal, helikopterjev in vesoljske tehnike, v sredo pa se bo sestal še s sekretarjem za obrambno industrijo Muradom Bayarom in slovenskimi častnimi konzuli v Turčiji, napovedujejo na Morsu.