Potem ko Janezu Janši in njegovemu odvetniku Franciju Matozu v začetku februarja na upravnem sodišču ni uspelo dobiti začasne odredbe, s katero sta poskušala na hitro umakniti za predsednika vlade obremenilno poročilo komisije za preprečevanje korupcije (KPK), sta se pritožila še na vrhovno sodišče. In vnovič doživela hladen tuš.

»Opravljanje funkcije predsednika vlade ni tožnikova pravica«

Tako kot upravno sodišče je tudi vrhovno namreč ocenilo, da v konkretnem primeru niso podani ne postopkovni ne vsebinski pogoji za izdajo začasne odredbe, saj tožnik ni izkazal ne zadostne verjetnosti, da je komisija posegla v njegove človekove pravice, ne nepopravljive škode na osebnih pravicah. Poleg tega je še zapisalo, da »opravljanje funkcije predsednika vlade ni tožnikova (osebna) pravica, niti (osebna) pravica kogar koli drugega. Kot je znano, je Matoz zahtevo utemeljeval s »težko popravljivo škodo«, ki naj bi premierju nastala zaradi objave poročila – od izstopa več strank iz vladne koalicije do morebitnih predčasnih volitev.

Kot je za STA pojasnil Matoz, je vrhovno sodišče odločalo le o predlogu začasne odredbe, s katero bi KPK naložili, naj poročilo umakne s svoje spletne strani in prepove njegovo uporabo, ni pa sodišče odločalo o sami kršitvi Janševih temeljnih človekovih pravic, ki so po tožnikovem mnenju nastale z omenjenim poročilom. Tožbo sicer prednostno obravnava upravno sodišče.

Klemenčič zadržan tudi jutri

KPK ob dejstvu, da imamo sedaj že prve odločitve upravnega in vrhovnega sodišča, ki nista pritrdili navedbam tožnikov, izraža upanje, da se bo raven diskusije glede poročila komisije, ki je bila v zadnjih tednih s strani nekaterih političnih akterjev in z njimi povezanih oseb izrazito žaljiva in nedostojna, vendarle vsaj nekoliko dvignila iz kloake umanjkanja politične in pravne kulture. Spomnimo, da je SDS po objavi omenjenega poročila, ki je poleg Janše obremenilo tudi zamrznjenega predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića, poskušala diskreditirati vodstvo KPK najprej s pomočjo zbora za republiko in njegovih tribun po Sloveniji, kasneje pa je njena poslanska skupina zahtevala še sklic nujne seje mandatno-volilne komisije, na kateri bi obravnavali nadzor nad premoženjskim stanjem predsednika KPK Gorana Klemenčiča. Za javnost zaprta seja, ki so jo v začetku februarja zaradi Klemenčičeve službene odsotnosti preložili, bo na sporedu jutri. Kot pa nam je uspelo izvedeti, je prvi mož komisije že najavil, da se tudi tokratne seje zaradi službenih obveznosti ne bo mogel udeležiti.

S tem pa se napadi SDS na KPK niso končali. Pred dnevi so namreč poslanci največje vladne stranke s podporo kolegov iz NSi vložili zahtevo za ustavno presojo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, pod katero so se podpisali tudi Franc Pukšič (SLS), Bojan Starman (DL), Roberto Battelli in vsi trije nepovezani poslanci.