V letu 2013 so tako prepeljali 145 poškodovanih ali obolelih, 368 reševalcev, okoli 20 ton opreme za nudenje prve pomoči in naleteli okoli 180 ur v vrednosti dobrih 460.000 evrov. Za gašenje požarov v naravi so piloti naleteli 75 ur in na žarišča odvrgli 800.000 litrov vode, za kar je bilo potrebnih 935 naletov, pri čemer pa so porabili gorivo v vrednosti okoli 38.000 evrov.

V zadnjih decembrskih dneh pa je dežurna posadka helikopterja Slovenske vojske izvedla reševalni akciji. Zadnji polet v lanskem letu je bil v torek, 24. decembra, ko je helikopter z zdravnikom in gorsko reševalno službo poletel na pomoč nad območje Škofje Loke. Dan pred tem je helikopter z reševalci poletel nad Zelenico, kjer so pomagali poškodovani turni smučarki.

Zaščita, reševanje in pomoč med osnovnimi nalogami helikopterske eskadrilje

Število reševalnih akcij in ur naleta se je v letu 2013 v primerjavi z letom 2012 sicer zmanjšalo, saj je bilo predlani 205 reševalnih akcij, pri čemer je posadka naletela 337 ur in prepeljala 180 oseb.

Sodelovanje v sistemu zaščite, reševanja in pomoči je sicer ena izmed osnovnih nalog 151. helikopterske eskadrilje Slovenske vojske. Za medbolnišnične prevoze, reševanje v gorah in težko dosegljivih predelih je tako na vojaškem delu Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana vsak dan pripravljen helikopter bell 412. Ta je opremljen z elektromotornim vitlom, ki omogoča dvig poškodovancev in reševalcev v helikopter, ter z osnovno opremo za oživljanje. Tričlanska posadka helikopterja in dežurna reševalna ekipa sta v 15 minutah pripravljeni za polet.

Ob tem na ministrstvu opozarjajo, da so v gorah zimske razmere, zato naj vsi, ki se bodo odpravili na gorske ture, spremljajo opozorila o razmerah ter naj se v gore odpravijo le ustrezno opremljeni in telesno pripravljeni.