Ker bodo v novi vladi sedeli tudi ministri, ki so v njeni predhodnici aktivno ali pasivno pomagali pri rušenju države, ter so projekti slabe banke, državnega holdinga, TEŠ 6 in spremembe referendumske zakonodaje še vedno aktualni, je stranka TRS včeraj povabila vse stranke, ki v preteklosti niso sodelovale pri razgradnji države, gibanja, skupine in posameznike, ki so na ulicah izrazili svoje nestrinjanje s trenutnimi razmerami, da se skupaj združijo v zvezo enakopravnih in tako pripravljeni dočakajo naslednje volitve.

Dvomi o novi koaliciji

»Te vlade, ki predstavlja njeno predhodnico z malce bolj človeškim obrazom, ne podpiramo. Dvomimo o koaliciji, ki je na mesto predsednika državnega zbora postavila človeka, ki je kot župan pozival občane, da blokirajo ulice, da se Romi ne bi preselili v njihovo občino,« je včeraj poudaril predsednik TRS Matjaž Hanžek. Po njegovem prepričanju je zato treba nadaljevati vseslovensko ljudsko vstajo – že peta je predvidena na dan boja proti okupatorju 27. aprila, vendar na drugačen način. »Če je oblast naredila nov korak, morajo to storiti tudi vstajniki. Nov korak pa predstavlja povezovanje, o čemer se sicer neprestano govori. Tihe diplomacije je sedaj dovolj,« je bil jasen nekdanji varuh človekovih pravic, ki pa se zaveda tudi posledic takšnega ravnanja. »Zavedamo se, da nas bodo zmerjali in nam zamerili. Vemo, da nam bodo marsikaj očitali, ampak nekdo mora prevzeti pobudo. V nasprotnem primeru ne vem, zakaj bi bili politična stranka. Volitve so lahko čez eno leto ali pa prej. In morate nas razumeti, da smo enkrat že zavozili, ker smo prehitro delali,« je na pasti političnega sistema opozoril Hanžek. Spomnimo, da je volilna komisija tretje volilne enote ravno stranki TRS pred zadnjimi državnozborskimi volitvami zavrnila kandidatno listo, ker je bilo na njej premalo žensk. Kljub dobrim napovedim, ki so jih pred prihodom Jankovićeve in Virantove liste kazale javnomnenjske raziskave, se na koncu mladi stranki tudi zaradi tega spodrsljaja ni uspelo uvrstiti v parlament.

Čas za povezovanje

Kot je včeraj še poudaril Hanžek, ki je s somišljeniki iz TRS na dan četrte vseslovenske ljudske vstaje v Slovenijo povabil predstavnika grške Sirize, so se z nekaterimi predstavniki vstajniških gibanj že pogovarjali o sodelovanju, njihov poziv pa so podprli tudi v Žnidaršičevi Demokratični stranki dela. Glede na to, da vstajniške zahteve že obstajajo, po njegovem mnenju ni treba preveliko napora, da bi prišli do skupnih zavez in programa. »Če bomo še naprej čakali in zamrznili vstajo, bo konec vsega. To bi pomenilo, da nas čez leto ali dve čakajo še veliko težje rešitve,« je prepričan predsednik TRS, ki želi ustvariti skupno fronto okoljsko vzdržne, socialno prijazne, ekonomsko uspešne in kulturne Slovenije.

Spomnimo, da je bilo pred rojstvom vstajniškega gibanja več poskusov, da bi se stranke z levice povezale, a do končnega dogovora nikoli ni prišlo.