Kot poroča 24ur.com je predlog za ukinitev enega ali dveh dela prostih dni prišel z GZS, kjer menijo, »da imamo v Sloveniji glede praznikov še vedno nekaj rezerve in bi bilo verjetno glede na trenutne težke krizne razmere smiselno razmisliti o ukinitvi še enega dneva.« Sindikati po drugi strani opozarjajo, da delavci od dodatnih delavnih dni ne bi imel nobenih finančnih koristi, saj ocenjujejo, da se bo višja produktivnost stekala zgolj v žepe delodajalcev.

24ur.com prav tako piše, da podatki statističnega urada ne podpirajo trditev GZS in njenega predsednika Sama Hribar Miliča, da naj bi vsak delavni dan prinesel 0,5 odstotka večjo produktivnost. Podatki statističnega urada RS namreč kažejo, da zadnjih nekaj let v povprečju vsak delovni dan poveča oziroma zmanjša rast BDP za 0,1 odstotne točke, in še to ob predpostavki, da so vsi drugi pogoji, ki določajo rast BDP, enaki v obeh letih, opozarjajo statistiki. Kolikšen bo dejansko BDP, je namreč odvisno tudi od številnih drugih dejavnikov, ne samo od števila delovnih dni, opozarjajo.

GZS je učinek odprave plačanega 2. januarja na dodano vrednost ocenil na skoraj 35 milijonov evrov. Koriščenje dopusta na 2. januar, tudi če gre za kolektivno koriščenje, je za podjetje stroškovno ugodneje kot finančno kritje prazničnega dne, saj delavec tako koristi svoj letni dopust, pravijo.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so nad novim predlogom ogorčeni. »Če imajo gospodje delodajalci res toliko dela, da menijo, da bi morali ukinit praznike, potem naj zaposlujejo ljudi,«  pravi predsednik ZSSS Dušan Semolič, ki dodaja, da naj delodajalci zaposlujejo mlade, naj se odpovedo naduram, ki uničujejo zdravje delavk in delavcev, zlasti neplačanih. »Ti predlogi napeljuje na to, da bi znižali standard delavcev, spet bi gradili na nizkih plačah, na izkoriščanju delavcev, vse v imenu pohlepa po dobičku,« svari Semolič in opozarja: »SCT, Primorje in Vegrad niso propadla zaradi tega, ker delavci niso delali v nedeljo ali za kakšen praznik. Problemi gospodarstva so čisto drugje in s tistimi problemi bi se morali ukvarjati delodajalci oziroma predlagatelji,« pravi Semolič in dodaja: »Zaletavati se v standard delavcev, v praznike, to je povsem zgrešen projekt.«