»Zapis fiskalnega pravila v ustavo je potreben, da damo evropskim inštitucijam, IMF in finančnim trgom znak o tem, da je treba voditi takšno ekonomsko politiko, da lahko toliko potrošimo, kolikor ustvarimo,« je danes novinarjem dejal Andrej Šircelj iz SDS. Hkrati je zanikal, da bi bila vložitev zahteve za sklic izredne seje DZ na to temo izraz politikantstva: »Govoriti o fiskalnem pravilu ni politikantstvo, to je državotvorno dejanje.«

Boljši ekonomski in gospodarski položaj

Šircelj je še zagotovil, da bo Slovenija z zapisom fiskalnega pravila v ustavo ekonomsko in finančno v boljšem položaju. Tako bo država lahko lažje dobila denar in obresti bodo nižje, posledično pa bo več denarja za razvoj in za nova delovna mesta, s tem pa se povečuje blaginja ljudi, je zatrdil.

Drugače menijo v SD. »Zdaj so potrebni pravi ukrepi, ki bodo pomagali pri finančni konsolidaciji, šele potem se lahko pogovarjamo o kakšnih dolgoročnih ukrepih, kot je denimo zapis v ustavo,« je danes dejal poslanec SD Matjaž Han.

Odgovorna in modra odločitev

V DL fiskalno pravilo že ves čas podpirajo. »Mislimo, da gre za odgovorno in modro odločitev,« je danes novinarjem dejal predsednik stranke Gregor Virant, a predlagal, da bi z odločanjem v DZ še kakšen mesec počakali. V tem času bi morda pridobili glasove, ki še manjkajo do potrebne dvotretjinske večine.

»Najslabše bi bilo, če bi prihodnji teden prišlo do glasovanja in bi fiskalno pravilo padlo. To bi bilo zelo slabo sporočili mednarodnim finančnim trgom,« je dejal Virant.

Javnofinančna stabilnost in resnost države

Tudi predsednik SLS Franc Bogovič upa, da si bodo v kakšni poslanski skupini do naslednjega četrtka premislili in fiskalno pravilo podprli. Slovenija je dala zavezo, da bo to pravilo podprla, je spomnil ter ga označil za »enega od pomembnih kamenčkov v mozaiku naše javnofinančne stabilnosti in resnosti naše države v mednarodnem finančnem okolju«.

Vpis fiskalnega pravila v ustavo še vedno podpirajo tudi v NSi in DeSUS. Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je danes spomnil, da so v preteklosti soglašali z vnosom fiskalnega pravila v ustavo in da tudi tokrat nimajo večjih težav. »To smo tudi pripravljeni podpreti,« je povedal, a izpostavil, da so nekatera vprašanja še odprta, o katerih se morajo pogovoriti in sprejeti zaključke.

V PS poudarjajo preudarnost

V PS se bodo predvidoma odločili šele tik pred izredno sejo DZ. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je danes povedal, da bodo še vse do četrtka potekali intenzivni pogovori o tem vprašanju. »Verjamem, da bomo glede vseh teh pomembnih odločitev, ki bodo pripeljali do koraka naprej, ravnali preudarno,« je izpostavil.

Poslanska skupina SDS je sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali vnos fiskalnega pravila v ustavo, zahtevala konec marca, kolegij predsednika DZ pa je za datum obravnave določil 11. april.

Preizkus resnosti in odgovornosti tistih, ki trenutno vodijo državo

V SDS so prepričani, da bi sprejem fiskalnega pravila prispeval k cenejšemu zadolževanju Slovenije na mednarodnih finančnih trgih. »Odločanje o tem vprašanju bo pri preizkus resnosti in odgovornosti tistih, ki trenutno vodijo državo,« je v sredo v radijski oddaji Studio ob 17.00 dejal poslanec Zvonko Černač.

Januarja lani je bilo med vsemi parlamentarnimi strankami, tako koalicije kot opozicije, že doseženo soglasje o sprejemu fiskalnega pravila, a zatem so v nekaterih spremenili stališče, nakar je DZ postopek pred zadnjo stopnico prekinil.