Včerajšnji pogovor, v katerem je Masleša predvsem Bratuškovi (s Pličaničem sta se dobila že prejšnji teden) predstavil poslovanje sodišč, prioritete, pričakovanja in potrebe sodstva, naj bi potekal v precej konstruktivnem tonu in naletel na razumevanje pri predsednici vlade.

Od prvih pogovorov, ki so navadno bolj kot ne tipanje stališč, sicer ni pričakovati hitrih rešitev, vendar pa je po naših informacijah beseda tekla predvsem o tem, da se bo sodstvo osredotočilo na gospodarske pravde in kazenske zadeve. Prav tako si želijo celovito prenoviti postopek izvršbe in ga narediti bolj učinkovitega. Eden izmed ciljev je tudi dodelava instituta brezplačne pravne pomoči.

Bratuškova in Masleša sta se menda strinjala glede splošnih potreb v sodstvu, ki jih bo treba razporediti po prioritetah in razmisliti, kaj vse lahko stori izvršilna veja oblasti za učinkovitejše delovanje kolegov iz sodstva.

Na vprašanja, ki potrebujejo odgovore, je Masleša sicer opozoril že po sestanku s Pličaničem prejšnji teden: razčistiti je treba nadaljevanje projekta Lukenda, ki je pod prejšnjo vlado – vendar istim pravosodnim ministrom – moral stopiti korak nazaj. Z novim letom je namreč brez službe ostalo okoli 250 ljudi, zaposlenih prek projekta Lukenda, ki jim zaradi krčenja proračunskih sredstev za sodstvo niso mogli podaljšati pogodb o zaposlitvi za določen čas.

Na vrhovnem sodišču želijo razrešiti tudi vprašanja vzpostavitve sodnega okrožja kot osnovne organizacijske enote prvostopenjskih sodišč, racionalizacije mreže sodišč ter ustreznejšega sodelovanja pri pripravi področne zakonodaje. lp