Gorenak, ki je bil v vladi Janeza Janše minister za notranje zadeve, je na današnji novinarski konferenci zelo kritično ocenil stanje v slovenskem pravosodju. Kot je dejal, ima zakonodajna veja oblasti pravico poseči v pravosodje s spremembami zakonodaje in tudi ustave. "Neodvisno sodstvo da, nedelo, slabo delo ali nesposobnost reševanja zlasti težjih zadev pa ne," je dodal.

Glede izredne seje DZ o stanju v pravosodju je Gorenak izrazil upanje, da ne bo potekala kot številne izredne seje doslej. Po njegovih besedah "deset ur razprave in medsebojnega obtoževanja" ne bo prineslo ničesar. Gorenak je ob tem poudaril, da tudi na strani koalicije opaža kritičen odnos do stanja v pravosodju.

Glede primera nekdanje direktorice Vegrada Hilde Tovšak je Gorenak je pozdravil prizadevanja ministra za pravosodje Senka Pličaniča, da se z ustreznimi spremembami izboljša slabo stanje v pravosodju. Po Gorenakovih besedah tega ni bilo mogoče videti v času ministrovanja Aleša Zalarja, ko so zadeve, tako Gorenak, šle le še na slabše.

Izogibanje odgovornosti

Dodal je še, da se Masleša in Fišer v tem primeru izogibata sleherni odgovornosti, pri tem pa ščitita tudi podrejene. Kot je dejal Gorenak, je Fišerju pojem objektivne odgovornosti povsem neznan.

Glede sodnih zaostankov je Gorenak dejal, da najverjetneje nihče ne zna odgovoriti na vprašanje, ali se zaostanki zmanjšujejo ali ne. Po njegovih besedah Masleša govori o nadaljnjem zmanjševanju zaostankov, Pličanič pa trdi obratno. Gorenak je ob tem spomnil na podatek, da je Slovenija po številu sodnikov in sodnega osebja glede na število prebivalcev v samem evropskem vrhu.

Kot posebej velik problem je Gorenak izpostavil politične zlorabe v sodstvu. Kot je dejal, sodstvo s tovrstnimi zlorabami posameznikom onemogoča normalno politično delovanje. Po Gorenakovih besedah je poslanska skupina SDS v zahtevi za sklic izredne seje DZ naštela več primerov zlorab v sodstvu.

Želi strpno razpravo

Gorenak je prepričan, da bo izredna seja o stanju v pravosodju izpeljana še pred parlamentarnimi počitnicami. Izrazil je še upanje, da bo poslanska razprava potekala strpno.

Poslanska skupina SDS je v petek vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ o stanju v pravosodju. Kot so zapisali v SDS, je stanje v slovenskem pravosodju v širšem pomenu besede, torej na sodiščih in tožilstvih, več kot zaskrbljujoče.

Za odločanje v DZ predlagajo več sklepov - med drugim, da DZ državnotožilskemu svetu predlaga, naj začne s postopki ugotavljanja odgovornosti generalnega državnega tožilca, sodnemu svetu pa, da se opredeli do dela predsednika vrhovnega sodišča.