Zaradi velikega števila prijav oziroma tehničnih težav je Geodetska uprava RS (Gurs) rok, do katerega ji morajo lastniki posredovati podatke o oddajanju nepremičnin(e) v najem v letošnjem letu, s 15. decembra prestavila na 31. marec 2014. Čeprav je časa še dovolj, je predstojnik Gursa Aleš Seliškar na včerajšnji novinarski konferenci lastnike nepremičnin tudi pozval, naj čim prej preverijo podatke v registru nepremičnin in jih uskladijo z dejanskim stanjem. Pri tem naj bodo še posebej pozorni na podatke o velikosti, letu izgradnje, vzdrževanju in dejanski rabi nepremičnine, saj ti poleg lokacije najbolj vplivajo na višino posplošene tržne vrednosti nepremičnine, od katere bo odmerjen nepremičninski davek. Če je recimo hiša po dejanski rabi neprimerna za bivanje (ker se udira streha, je pogorela, še ni dokončana...), je lahko njena posplošena tržna vrednost tudi polovico nižja od primerljive uporabne nepremičnine.

Opozorila pred goljufanjem

Lastniki nepremičnin lahko obstoječe podatke v registru nepremičnin že zdaj spreminjajo na izpostavah geodetske uprave ali s pomočjo spletne aplikacije Spreminjanje podatkov registra nepremičnin. Ta je na Gursovem prostorskem portalu na naslovu www.e-prostor.gov.si, vanjo pa je mogoče vstopiti z geslom, ki so ga lastniki dobili z obvestilom o poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin leta 2010. Kdor gesla nima več, ga lahko ponovno pridobi na geodetski upravi. Podatke, ki jih je mogoče spreminjati le ob predložitvi pisnih dokazil (površino s skico prostorov, lastništvo s pogodbo...), lahko lastniki urejajo le na izpostavi geodetske uprave. Samo pregledovanje podatkov pa je mogoče še prek javnega (brez gesla) ali osebnega (z geslom) vpogleda na že omenjenem prostorskem portalu.

Tiste lastnike, ki niso oziroma ne nameravajo poskrbeti za (pravilne) podatke v registru nepremičnin, ker se želijo na tak način izogniti nepremičninskemu davku ali ga znižati, Seliškar opozarja, da se jim to ne splača. »Če ne takoj, pa bomo sčasoma s primerjavo podatkov vendarle lahko ugotovili, koliko je lastnik določene podatke spremenil tako, da ne kažejo dejanskega stanja. Tudi zakon o davku je napisan tako, da vsi tisti lastniki, ki ne bodo evidentirali svojih nepremičnin – lastniki stavb, ki še niso v registru nepremičnin – ne bodo prihranili ničesar, ker jim bo čez leto ali dve, ko bomo ugotovili, da je nepremičnina že stala in bi lahko bila evidentirana, davčna uprava davek odmerila za nazaj. Poleg tega zakon v teh primerih predvideva še kazen.«

Nezanesljivi informativni izračuni

Ob tem je Seliškar poudaril, da je danes mogoče spreminjati le tiste podatke, ki so že evidentirani v registru nepremičnin. Dodatne podatke, ki jih zahteva novi zakon o davku na nepremičnine, na primer o tem, ali lastnik v nepremičnini tudi stalno biva, ali je na nepremičnini ustanovljena osebna služnost, ali obstaja pravnomočna inšpekcijska odločba o nelegalnosti gradnje..., pa bo mogoče preverjati in spreminjati šele, ko bodo vpisani v register.

Za dopolnitev evidence bo geodetska uprava očitno potrebovala kar precej časa, saj vseh novih podatkov po Seliškarjevih besedah najverjetneje ne bodo mogli vključiti v informativne izračune nepremičninskega davka. Te naj bi vseh 1,2 milijona lastnikov nepremičnin v svojih nabiralnikih našlo do 1. februarja prihodnje leto, kot kaže, pa bodo v številnih primerih napačni. Za primer, starši, ki so otroku podelili osebno služnost na svojo drugo nepremičnino, bodo najverjetneje prejeli izračun, po katerem bi morali za to nepremičnino plačati 0,5-odstotni davek. Če bi Gurs upošteval podeljeno osebno služnost, bi informativni izračun z več kot trikrat nižjim 0,15-odstotnim davkom moral prejeti njihov otrok.

Kako se izogniti dolgim čakalnim vrstam

Ker na geodetski upravi očitno računajo na veliko število pritožb in popravkov, se nameravajo dolgim čakalnim vrstam po izdaji informativnih izračunov izogniti z uvedbo sistema za naročanje lastnikov nepremičnin pri njih. Prav zato bo mogoče podatke v registru nepremičnin po Seliškarjevih besedah spreminjati tudi na upravnih enotah. Še naprej pa bodo lastniki nepremičnin to lahko počeli tudi prek spleta.

Čeprav imajo lastniki za urejanje podatkov o svojih nepremičninah čas še do konca marca, naj opozorimo, da je priporočljivo vse pogodbe o spremembi lastniških in drugih odnosov (prenos lastništva, podelitev osebne služnosti) podpisati do konca letošnjega leta. Kajti te pogodbe bo davčna uprava morala upoštevati pri odmeri nepremičninskega davka prihodnje leto, medtem ko bo tiste pogodbe, ki se bodo sklepale prihodnje leto, pri odmeri v letu 2014 upoštevala le, če bodo najkasneje 1. aprila naslednje leto vpisane tudi v register nepremičnin.