Večja možnost razvoja in večje možnosti za uspešno pridobivanje sredstev

Z vpisom v Unescovo mrežo geoparkov ima Geopark Karavanke - Karawanken večjo možnost razvoja in bistveno večje možnosti za uspešno pridobivanje sredstev v novem programskem obdobju za nadaljnje delo, poudarjajo sodelujoči pri projektu, katerega nosilec je muzejski rudnik Podzemlje Pece. Vpis v evropsko in globalno mrežo geoparkov je dokončen.

Unescova komisija je Geopark Karavanke - Karawanken obiskala junija lani in nato dodala priporočila za večjo prepoznavnost geoparka z označitvami, priporočila je še dodatne geološke interpretacije ter vizijo dolgoročnega razvoja in organiziranosti geoparka.

Vse te zahteve so partnerji pri projektu iz Slovenije in Avstrije ob podpori Slovenske nacionalne komisije za Unesco, Geološkega zavoda Slovenije, Univerze v Ljubljani, Instituta Joanneum Research, urada deželne vlade Koroške, Turistične regije Južne Koroške Klopinjsko jezero in Geoparka Karnijske Alpe tudi izpolnili.

Iščejo nove razvojne možnosti

Postavili in opremili so interpretacijske točke na Smrekovcu, gori Svete Heme, v Topli in na Selah, izvedli so številne izobraževalne delavnice in predavanja, se predstavili z novo turistično ponudbo ter se organizirali kot čezmejna delovna skupnost Geopark Karavanke - Karawanken.

Kot še navajajo na Zavodu RS za varstvo narave, ki je eden od partnerjev, je Geopark Karavanke - Karawanken z uvrstitvijo v mrežo pridobil nov veter v svoja jadra obstoja.

Kot pravijo, se trudijo že z iskanjem novih razvojnih možnosti, saj je geologija na prvi pogled manj prioritetna veda, vse prevečkrat se zdi preveč strokovna in zahtevna, a je ravno to cilj vseh dobro delujočih geoparkov, da povežejo različne vsebinske deležnike, "kjer geologija postane igrarija in kamor se z največjo lahkoto naveže mnogo zgodb od trajnostnega razvoja, posebnih rastlinskih in živalskih vrst, etnoloških in kulturnih posebnosti pa do inovativnih turističnih ponudb".