Kot je po današnjem sestanku koalicije pojasnil predsednik SD Igor Lukšič, se pogovarjajo predvsem o tem, kako bi bili postopki pri imenovanjih v državnih podjetjih strokovni, vlada pa da bi dobila "neko možnost" preprečitve slabih odločitev ali hitrejšega odziva na "kaj takega, kot se je zgodilo v Luki Koper".

Po Lukšičevem mnenju bi bila ena od možnosti ta, da bi si vlada formalno pridržala pravico soglasja, druga možnost pa bi bila izboljšanje politične kulture. "Primer Luke Koper je vprašanje politične kulture in te zadeve vse razvite demokracije rešujejo tako, da so v proces vključeni ljudje, ki znajo ustrezno odreagirati. Naš problem je, da smo vedno talci individualne solo akcije, tega pa se ne da regulirati s pravnimi sredstvi," je povedal.

Marsikaj bi lahko rešila možnost veta

Ob tem je dejal, da bi marsikaj lahko rešila možnost veta resornega ministra pri imenovanju nadzornikov, ko bi bilo denimo očitno, da je "cel mehanizem zatajil".

O zahtevi Slovenske odškodninske družbe (Sod) za sklic skupščine Luke Koper je Lukšič povedal, da bo ta odločala o nadzornikih, ki bodo nato odločali o prihodnosti Gašparja Gašparja Mišiča na čelu Luke. Če bodo njegovo imenovanje potrdili tudi nadzorniki v novi sestavi, "kar jim sicer človek ne bi priporočal kot dobro odločitev", pa bosta imeli država in vlada po njegovih besedah resne težave, tudi z nadzorniki Soda.

Prvak DL Gregor Virant pa je poudaril, da se morajo politične stranke, interesne skupine, lobiji in podobno popolnoma umakniti iz kadrovanja v državnih podjetjih, uprava Soda pa mora prevzeti polno odgovornost. "Predsedniki strank moramo dati jasno sporočilo, da nihče nima pravice kadrovati v našem imenu," je dodal in pojasnil, da morajo predsedniki vsak v svoji stranki "udariti po mizi in narediti red".

Sod mora »oddelati svoj posel«

Tudi Virant meni, da mora pri imenovanju Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper zdaj Sod "oddelati svoj posel". Sod sicer s kapitalskimi naložbami države upravlja do oblikovanja državnega holdinga, kot pravi Virant, pa tudi zakon o slovenskem državnem holdingu (SDH) sam po sebi ne bo garancija, da se politično kadrovanje ne bo dogajalo. Formalna garancija so po njegovi oceni transparentno urejeni postopki, neformalna pa sporočilo političnega vrha, da stranke ne kadrujejo.

Ob tem predsednik DL podpira zahtevo Soda po izredni skupščini Luke, saj da se z njo "odpravlja nek eksces, za katerega je Sod v določeni meri kriv". "Je pa dejstvo, da je primer Gašpar Mišič simptom neke bolezni nekega sistema," je še dodal.

Na vprašanje, ali je članstvo Sama Lozeja v nadzornih svetih tako Soda kot Kapitalske družbe združljivo, pa je Virant odgovoril, da bo treba - če se po poročilu o imenovanju nadzornikov Luke Koper, ki ga je od Soda zahtevala vlada, izkažejo nepravilnosti - ukrepati tudi v smer, da se "morda malo prevetri" nadzorni svet Soda.

Erjavec: Čim prej je treba implementirati zakon o SDH

Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec je sicer danes kot eno od možnih rešitev preprečitve političnega kadrovanja omenil "sodelovanje resornega ministra" pri postopkih imenovanja nadzornikov v državnih podjetjih, a kot pravi, je to še stvar dogovora.

Poudaril je, da je treba čim prej implementirati zakon o SDH, nadzorniki pa da morajo biti profesionalni, imeti znanje in izkušnje ter biti neodvisni v tem smislu, da skrbijo le za dobro podjetja.

Koalicijski partnerji so sicer razpravljali tudi o proračunu za prihodnje leto, ob čemer je Erjavec povedal, da ukrepa znižanja pokojnin ni več v načrtu vlade. So pa po njegovih besedah določene stvari še odprte, tudi morebitni posegi v letni dodatek za upokojence, zato bo vlada z razpravo o proračunu nadaljevala v naslednjih dneh, je napovedal.

Predvidoma bo vlada usklajevanja o proračunu in potrebnih ukrepih nadaljevala prihodnji teden.

Gašpar Mišič se ne bo vrnil med poslance

Novoimenovani prvi mož Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič je v torek zvečer predsedniku DZ Janku Vebru, premierki Alenki Bratušek in vodji poslancev PS Janiju Möderndorferju sporočil, da se ne bo vrnil v poslanske klopi. Danes zjutraj pa je v DZ tudi uradno podpisal izjavo, s katero se odreka poslanskemu mandatu.

V izjavi, ki jo je pridobila STA, je med drugim zapisal, "da je šlo za težko odločitev, a bo kljub blatenju vztrajal na vrhu Luke". Gašpar Mišič je v svoji izjavi še pojasnil, da je bil zadnje tedne deležen "brutalne in nesramne kampanje", ki je prizadela tako njega in njegovo družino kot številne prijatelje.

"Ljudje v Slovenski Istri so mi izrazili svoje zaupanje in z vsakim mojim korakom sem se trudil to zaupanje odgovorno upravičiti," je navedel. Dodal je, da ga je vodila želja "spremeniti razmere, v katere je zabredla Slovenija", že ko se je pred leti aktivno vključil v lokalno politiko. In ta želja ga je vodila naprej, na raven državne politike.

Obdobje dveh let, ko je donedavni državni sekretar v kabinetu Bratuškove vstopil v državno politiko, je bilo zanj dovolj, da je dobil "jasno sliko trenutnega stanja", je zapisal. "In to stanje je porazno! Slovenska politika je polje, na katerem raste nesposobnost, nevoščljivost in nečimrnost. Manjka pa tisto, kar Slovenija v tem trenutku najbolj potrebuje. Manjkajo vizija in trdna volja do dela, da Slovenijo iz tega blata dvignemo na raven življenja, ki si ga naši ljudje zaslužijo. Slovenska politika potrebuje tektonske premike," je med drugim zapisal Gašpar Mišič.

Na čelu uprave Luke Koper bo vztrajal

Gašpar Mišič je napovedal, da bo vztrajal na mestu predsednika uprave Luke Koper, saj da ga ni zlomila "niti javna medijska kampanja blatenja niti vse umazanije, ki se dogajajo v ozadju". "Vztrajal bom zato, ker lahko. Ker ničesar ne potrebujem, saj sem v svoji pretekli podjetniški karieri dosegel dovolj zame in za mojo družino. In prav tega se najbolj bojijo tisti, ki vodijo napade name. Tega, da ničesar ne potrebujem in da bom zato svobodno deloval, ne da bi se zmenil za njihove interese. Tistim, ki so mi izrazili zaupanje bom dokazal, da skupaj znamo, zmoremo in hočemo," je še navedel.

Gašpar Mišič, ki je imel v PS zaradi prevzema funkcija državnega sekretarja pri premierki Bratuškovi zamrznjen poslanski mandat, namesto njega pa v poslanski skupini sedi Mirjam Bon Klanjšček, se bo sicer danes srečal tudi z Möderndorferjem. Pri njemu bo še podpisal izjavo, s katero se bo tudi uradno odrekel poslanskemu mandatu.

Nadzorni svet je Gašpar Mišiča za predsednika uprave imenoval 26. avgusta

Nadzorni svet Luke Koper je Gašpar Mišiča za predsednika uprave družbe imenoval 26. avgusta. Zanj naj bi glasovali predsednik nadzornikov Dino Klobas ter predstavniki zaposlenih in predstavnik koprske občine, medtem ko naj bi bili predstavniki kapitala proti imenovanju.

Slovenska odškodninska družba (Sod) je zato v imenu države od uprave in nadzornikov Luke Koper zahtevala sklic izredne skupščine, na kateri bodo lastniki odločali o predlogu Soda, po katerem bi zamenjali vseh šest predstavnikov kapitala v nadzornem svetu, na njihovo mesto pa imenovali predstavnike iz vrst Soda.

Spomnimo ...

Imenovanje Gašpar Mišiča je v javnosti sprožilo veliko prahu, proti njemu so se izrekli vsi predsedniki koalicijskih strank, tudi premierka in začasna predsednica PS Bratušek, medtem ko sta imenovanje Gašpar Mišiča podprla nekdanji predsednik PS in ljubljanski župan Zoran Janković in koprski župan Boris Popovič.

Država je v Luki Koper lastnica 51 odstotkov delnic, Sod jih ima 11,13 odstotka, Kad nekaj manj kot pet odstotkov, občina Koper pa je lastnica 3,34 odstotka Luke Koper.