Veber je v današnji izjavi za javnost pojasnil, da so v državni zbor z vlade že prejeli akt glede prenehanja sekretarske funkcije Gašparju Mišiču. Parlamentarna mandatno-volilna komisija ga bo obravnavala v sredo, DZ pa se bo z njim seznanil predvidoma na seji, ki naj bi se začela 23. septembra.

Če se odpove vodenju Luke Koper, lahko znova postane poslanec

S tem, ko se bo DZ seznanil s prenehanjem njegove funkcije v vladi, bi Gašpar Mišič znova lahko postal poslanec. Kot pritrjuje Veber, pa bo poslanski mandat lahko nadaljeval le, če se odpove funkciji predsednika uprave Luke.

Zakon sicer za poslance dopušča izjemo in lahko opravljajo še »enopetinsko delo«, pri čemer gre predvsem za vprašanje znanstvenega dela, pojasnjuje predsednik DZ. Meni pa, da ni mogoče hkrati opravljati funkcije poslanca in predsednika uprave Luke, ne le zaradi obsega, ampak tudi narave dela.

Nadomestna poslanka

Po njegovih predvidevanjih bi nezdružljivosti v tem primeru pritrdila tudi parlamentarna mandatno-volilna komisija. V vsakem primeru pa za ugotavljanje nezdružljivost potrebujejo akt, iz katerega je razvidno, da je Gašpar Mišič prevzel odgovornost za nastop funkcije v Luki. Kot takšen akt pa je izpostavil pogodbo o zaposlitvi. Veber pričakuje, da bodo s tem seznanjeni.

Sicer pa po Vebrovih besedah ta hip Gašpar Mišič ni zaposlen niti na vladi niti v DZ. Delo v DZ pa bo tudi v tem vmesnem času opravljala nadomestna poslanka.

Ne bi si rad zaprl vrat v parlament

Po nekaterih navedbah v medijih naj bi Gašpar Mišič še odlašal z odpovedjo poslanski funkciji, ker bi si z zavrnitvijo mandata zaprl vrata v parlament, če bi ga vlada spodnesla na mestu predsednika uprave v Luki Koper.

Za STA je danes pojasnil, da ga nekateri nagovarjajo, da si pusti možnosti odprte, in da je bil pomislek enega od pravnikov, da bi koprsko pristanišče vodil »pro bono« in hkrati ostal poslanec, dokler se ne ugotovi, kaj se bo zgodilo. Misli pa, da »te agonije ne bo vlekel« toliko časa.

Dejal je, da sicer o vrnitvi v poslanske klopi ne razmišlja, da pa bo odločitev sprejel po pogovoru z vodjo poslanske skupine Pozitivne Slovenije Janijem Möderndorferjem.

Z eno nogo v politiki, z drugo v gospodarstvu

Möderndorfer pravi, da Gašparja Mišiča čaka v DZ še danes, da bo podal odstopno izjavo kot poslanec. Kot je ugotavljal v izjavi za javnost, je Gašpar Mišič »ta hip z eno nogo v politiki in z eno nogo v gospodarstvu«.

Omenil je, da se je sicer osebno z njim več dni pogovarjal in ga nagovarjal, »naj konča to agonijo« s svojim odstopom, če misli resno, da bo opravljal funkcijo predsednika uprave, oz. misli, kot se je sam odločil, delati v gospodarstvu in ne več v politiki.

Ne moreš biti mesec ali dva predsednik uprave, pa malo poslanec, je še dejal Möderndorfer. Gašpar Mišič pa bi po njegovih besedah moral odstopiti tistega dne, ko je bil imenovan za predsednika uprave Luke, in s tem »vsem skrajšati muke«, da bi se lahko ukvarjali z delom, ne pa z njim.

Statuta ne bodo spreminjali

Potem ko so koprski mestni svetniki v ponedeljek izrazili ostro nasprotovanje menjavi nadzornikov v Luki Koper oz. spremembam statuta, ki bi jim vzele predstavnika lokalne skupnosti v nadzornem svetu podjetja, so v Slovenski odškodninski družbi (Sod) danes opozorili, da statuta v delu, ki zadeva občinske predloge za nadzornike, ne bodo spreminjali.

Kot so v sporočilu za javnost zapisali v Sodu, nekatere ponedeljkove izjave koprskega župana Borisa Popoviča in ostalih udeležencev seje mestnega sveta prejudicirajo njihove odločitve glede sprememb statuta Luke Koper.

V nadzornem svetu bi ohranili devet članov

Ponovili so, da te še niso pripravljene in da jih bodo konkretno pojasnili, ko bodo. »Vsekakor pa je dejstvo, da Sod s spremembami ne želi posegati v število članov nadzornega sveta niti v število predstavnikov zaposlenih,« so poudarili.

V tej luči nameravajo v nadzornem svetu Luke ohraniti devet članov, pri čemer bodo tri nadzornike kot predstavnike delavcev v družbi še naprej volili v svetu delavcev družbe.

Preučili bodo vse možnosti sprememb statuta

Sod tudi ne vidi potrebe po spremembi obstoječe določbe statuta, da »enega od šestih članov nadzornega sveta lahko predlaga v izvolitev občina ali občine, na območju katerih leži kopenski del območja pristanišča«, saj o tem odločajo lastniki oz. delničarji na skupščini.

»Uprava Soda bo kot skrbna in odgovorna upravljavka državnega premoženja proučila vse možnosti sprememb statuta in pripravila ustrezen predlog ob spoštovanju zakonskih določb, interesov vseh deležnikov in v dobro družbe,« so napovedali.

Občina ne bo dovolila posega v statutarno strukturo podjetja

Popovič je v ponedeljek nadzornikom Soda poslal dopis, v katerem je zapisal, da v občini ne bodo dovolili, da Sod kot proceduralni predstavnik države poseže v statutarno strukturo podjetja. »Ne bomo dovolili, da nam ugrabite še ta majhen delež v odločanju pri upravljanju Luke Koper, ki ga imamo,« je poudaril.

Koprski mestni svetniki so medtem soglasno potrdili sklep, s katerim od vlade zahtevajo, da spoštuje zakonske okvire korporativnega upravljanja podjetij v državni lasti, vlogo zaposlenih in lokalnega okolja pri prihodnjem razvoju družbe ter spremeni svoj podcenjevalni in nespoštljiv odnos.

Razrešitev sedanjih predstavnikov kapitala v nadzornem svetu

Koprsko občino v nadzornem svetu Luke Koper trenutno zastopa Sabina Mozetič, vendar pa uprava Soda skupščini Luke Koper predlaga njeno razrešitev, pri tem pa med kandidati za nove člane nadzornega sveta ne predlaga nobenega predstavnika lokalne skupnosti.

Sod, ki do oblikovanja državnega holdinga upravlja s kapitalskimi naložbami države, predlaga razrešitev sedanjih predstavnikov kapitala v nadzornem svetu, poleg Mozetičeve tudi Dina Klobasa, Nikolaja Abrahamsberga, Vinka Možeta, Andreja Godca in Jordana Kocjančiča.

Po predlogu Soda naj bi na skupščini, ki bo predvidoma v začetku oktobra, za nadzornike za mandatno obdobje štirih let izvolili predsednika uprave Soda Tomaža Kuntariča ter člana uprave Mateja Runjaka in Mateja Pirca. Predlagani so še Dragomir Kolman, Mitja Svoljšak in Matej Lovšin Herič, ki prav tako prihajajo iz Soda.