Kako ga vidijo drugi

Strankarski kolegi za Bogoviča pravijo: »Svež duh, pa vendarle tradicija v SLS.« »Ljudska stranka – ljudski človek, ki v praksi živi kmečko življenje in ima posluh do nekoliko drugače mislečih, zato bo znal ublažiti napetosti v SLS.« »Je zelo resen in ne pristaja na ideološke ali drugačne delitve. Pravzaprav jih sovraži. Je človek dialoga in povezovanja.« »Dokazal se je kot župan Krškega. Ima vse, kar potrebuje predsednik ljudske stranke. Ker se je Žerjav odločil za umik, je Bogovič tisti, ki pooseblja njegovo politiko.« »Žerjav je človek, ki je zelo dosledno delal red v lastni stranki. Bogovič ima priložnost, da to dobro pospravljeno hišo napolni z novo energijo in novimi prebivalci.« »Je dovolj ljudski za predsednika SLS, karizmo pa si bo moral šele ustvariti. Ima širino, a se bo moral naučiti, da se bo moral malce hitreje odločati. Ne sme dopustiti, da drugi preveč vplivajo nanj.«

Kazensko ostaja minister

Franc Bogovič je dobro leto tudi minister za kmetijstvo in okolje, a o tej njegovi funkciji udeleženci kongresa SLS, ki smo jih povprašali za mnenje, ne govorijo v presežnikih. Tudi odhajajoči premier Janez Janša ni bil zadovoljen z njim, zato ga je želel lansko poletje odstaviti, vendar se mu je Radovan Žerjav uprl. Pred tednom dni sta Žerjav in Bogovič Janši poslala odstopni izjavi, saj je SLS zapustila njegovo vlado, ker pa je državni zbor prej izglasoval nezaupnico vladi, kot se je seznanil z odstopom ministrov SLS, morata oba za kazen (do zaprisege nove vlade) še naprej sodelovati z Janšo. Bogovič obljublja: »Do zadnjega dne bom odgovorno opravljal ministrsko funkcijo, kot da se nič ne dogaja.«

V novo vlado pa ne!

Ko bodo Bogoviča razrešili kot ministra, se bo vrnil v državni zbor, saj je bil leta 2011 drugič izvoljen za poslanca, in se posvetil tudi vodenju stranke. Na kongresu je napovedal, da bo vztrajal na poti, ki jo je začrtal Radovan Žerjav. »Kajti SLS je odgovor na to, kar danes na cesti zahteva ljudstvo: trdo delo, načelnost, etičnost, spoštovanje institucij pravne države.« Čeprav tisti, ki oblikujejo novo vlado, vanjo vabijo tudi SLS in Bogoviču ponujajo, naj ostane kmetijsko-okoljski minister, sam vztraja: »Nove vlade v SLS ne bomo podprli, ker je obremenjena z isto hipoteko kot vlada, iz katere smo izstopili.«

Napovedal je, da se bo pri spremembah ustave odločno zavzemal za ohranitev sedanjega proporcionalnega volilnega sistema, ki pomeni preprečevanje poglabljanja blokovstva v Sloveniji. Podpiral bo tudi spremembe referendumske zakonodaje tako, »da bo zagotovljena demokratična pravica do neposrednega odločanja o zakonih s strani ljudi in omejena možnost zlorabe referendumov za politikantstvo«. Po treh neuspelih poskusih si Bogovič želi, da bi SLS prihodnje leto prvič dobila evropskega poslanca, nezadovoljnim članom pa sporoča, da si bo vzel čas tudi za pogovore z njimi. Hkrati od članstva pričakuje sodelovanje, saj je prepričan, da ne more delo stranke sloneti le na enem paru rok: »Ne moremo dopuščati prakse, da na njivi zmanjka prostora pri žetvi, sejal pa ne bi nihče.«