Na vrhovnem tožilstvu so bili, kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost v uradu generalnega državnega tožilca, pred kratkim obveščeni, da je upravno sodišče "ohranilo v veljavi odločitev vlade, ki je že junija 2012 razveljavila odločbo o imenovanju generalnega direktorja Vrhovnega državnega tožilstva RS".

Boštjana Škrleca je na mesto direktorja Vrhovnega državnega tožilstva imenovala vlada Boruta Pahorja, nato pa je vlada Janeza Janše odločbo o imenovanju razveljavila zaradi nepravilnosti pri uporabi določb novele zakona o državnem tožilstvu. Škrlec je razveljavitev odločbe o imenovanju skušal izpodbijati s tožbo pred upravnim sodiščem, a ga je to zavrnilo. Sodba je postala pravnomočna sredi decembra.

Kot navajajo na vrhovnem tožilstvu, odločitev upravnega sodišča pomeni, da mesto generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva, "ki je nezasedeno že od poletja lani, še naprej ostaja nezasedeno, in sicer bodisi do izvedbe postopka dodelitve državnega tožilca za opravljanje teh nalog bodisi do izvedbe javnega natečaja za imenovanje javnega uslužbenca na ta položaj".

Ker gre za "mesto direktorja osrednjega in najvišjega državnega tožilstva", je po oceni Fišerja "smiselno in potrebno, da to mesto zaseda oseba, ki je tudi sicer državni tožilec in kot tak tožilsko delo pozna". To je po njegovem mnenju ustrezno tudi glede na primerljivost s sodišči, kjer je generalni sekretar Vrhovnega sodišča RS prav tako funkcionar (sodnik), so še pojasnili v Fišerjevem uradu.

Za odločitev o dodelitvi državnega tožilca na vrhovno državno tožilstvo za opravljanje nalog generalnega direktorja je po zakonu pristojen državnotožilski svet, so še pojasnili.

Fišer je sicer tudi potem, ko je vlada izdala sklep o razveljavitvi odločbe o imenovanju, za opravljanje nalog, ki jih sicer samostojno opravlja generalni direktor, začasno pooblastil Boštjana Škrleca.