Drugi dan obiska Fischerja in njegove soproge se je pričel s sprejemom avstrijskega predsedniškega para v predsedniški palači v Ljubljani in pogovori med obema predsednikoma ter delegacijama. V izjavi za medije, ki je sledila pogovorom, sta Pahor in Fischer izpostavila odlične odnose med državama.

Izvrstni odnosi med državama

Pahor je izpostavil, da sta se s Fischerjem v pol leta uradno sešla že drugič, kar po njegovem mnenju »kaže na izvrstne politične odnose med državama«. Avstrija je sicer tretja najpomembnejša gospodarska partnerica Slovenije in prva med tujimi investitorkami. Ker ima Slovenija z avstrijskimi investitorji večinoma zelo dobre izkušnje, je Pahor Fischerja tudi opozoril na paket privatizacije, ki ga pripravlja slovenska vlada.

Veliko pozornosti sta sogovornika namenila tudi vprašanju slovenske gospodarske in finančne krize. Pahor je izrazil zaupanje, da lahko Slovenija sama reši svoje težave, a hkrati opozoril, da se čas izteka. Pahor načrte vlade podpira, a je treba ukrepati brez odlašanja, je poudaril.

Enotno o Siriji

»Verjamem in si želim, da bi Slovenija svoje težave kar najbolje rešila,« pa je na drugi strani dejal Fischer. Kot je dodal, je najboljša pomoč, ki jo lahko Avstrija svoji sosedi nudi na bilateralni ravni, to, da kar najbolj podpira menjavo, sodelovanje, trgovino in prenos tehnologije med državama. Obljubil pa je tudi še nadaljnjo solidarnost Avstrije do Slovenije in drugih držav v težavah na evropski ravni.

Sicer pa sta Pahor in Fischer enotnega mnenja tudi glede Sirije oziroma kemičnega napada na obrobju Damaska. Pahor je poudaril, da gre za »grozljivo dejanje, ki je prepovedano po mednarodnem pravu«. Mednarodna skupnost tak napad po Pahorjevih besedah »prav gotovo« mora sankcionirati, a se oba predsednika strinjata, da mora te sankcije sprejeti Varnostni svet Združenih narodov.

Pogovor tudi z Josipovićem

Fischer je na drugi strani spomnil, da se Avstrija zelo zanima za majhno nemško skupnost v Sloveniji, s katere predstavniki sta se s Pahorjem tudi srečala v nedeljo v Kočevju. Po Fischerjevem mnenju sta predsednika s tem pokazala, da državi »spoštujeta vsakršne manjšine«, to pa je tudi pomembno sporočilo za Evropo, saj je treba z manjšinami »skrbno ravnati«.

Pahor in Fischer sta se dotaknila tudi različnih regionalnih vprašanj. Prek telefona sta se pogovarjala s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem, s katerim so se dogovorili, da se bodo od prihodnjega leta naprej enkrat letno srečevali na trilateralnih pogovorih. Prvo srečanje bo v Avstriji, je povedal Pahor, Fischer pa je medtem menil, da je to »izredno dobra pobuda«.

V delegaciji tudi koroški deželni glavar

Sicer pa je Pahor Fischerja seznanil še s prizadevanji Slovenije v zvezi z zahodnim Balkanom in z delovanjem v okviru procesa Brdo. Fischer bo po njegovih besedah zagotovo premislil, da bi se kakšnega od zasedanj udeležil tudi sam. Fischer pa je na drugi strani kot eno od področij, na katerih bosta državi lahko sodelovali v prihodnjih mesecih, izpostavil bližajočo se 100. obletnico izbruha prve svetovne vojne.

V delegaciji avstrijskega predsednika pa je bil tokrat prvič tudi koroški deželni glavar. Peter Kaiser je v odgovoru na novinarska vprašanja med drugim izpostavil forum za dialog, ki ga je ustanovila koalicija socialdemokratske stranke, ljudske stranke in Zelenih na avstrijskem Koroškem. V forumu predstavniki slovenske manjšine, deželnih oblasti in domačih združenj rešujejo odprta vprašanja. Kaiser je ozračje v forumu označil za »zelo konstruktivno«.

Kaiser je priznal, da vprašanje uradnega jezika medtem še ni rešeno tako, da bi bilo zadovoljivo za vse. A tudi na tem področju s časom in dialogom pričakuje napredek. »Jeziki pridobivajo pomen,« je izpostavil in dodal, da se število prijav k dvojezičnemu pouku povečuje. »To je pozitiven znak,« je prepričan.

Jezik parlamenta je nemški

Kar se tiče slovenskega jezika v celovškem deželnem zboru, pa je Kaiser spomnil, da je sam ob izvoliti del govora povedal v slovenščini, kasneje so se podobno odločili še posamezni poslanci. »Pomembno je, da je jasno, da je jezik parlamenta nemški,« je poudaril Kaiser, a dodal, da v primeru, ko gre za kratke povzetke, ne bi smeli biti »bolj papeški od papeža«. »Mislim, da bi morali ohraniti pozitivno vzdušje,« je menil glavar.

Fischerja je sicer v Ljubljani kasneje sprejel predsednik DZ Janko Veber. Avstrijski gost je v pogovorih v DZ poudaril, da dobri odnosi med državama obstajajo že iz časa nekdanje Jugoslavije in da intenzivnost stikov tudi po osamosvojitvi Slovenije ni nikdar popustila. Veber sogovornika med drugim seznanil s problemom dvojnega obdavčevanja, ki ga imajo predvsem slovenski migranti, ki delajo v Avstriji.

Popoldne se je avstrijski predsednik odpravil na Bled, kjer ga je sprejela še slovenska premierka Alenka Bratušek. Sogovornika sta izpostavila pomen dobrega sodelovanja med državama na vseh ravneh ter se zavzela za nadaljnjo krepitev političnega in predvsem gospodarskega sodelovanja.

Pred vrnitvijo v domovino je Fischer sodeloval še na glavnem panelu Strateškega foruma Bled.