»Boj proti korupciji v Evropi je zelo pomemben za vse nas. Kar sem danes slišal iz Slovenije, je v skladu z ugotovitvami, do katerih smo prišli v naši preiskavi pred sojenjem,« je povedal Björkvist.

Sicer pa finski kriminalist ni želel ugibati, kako bo sodba vplivala proces proti Patrii na Finskem. »To težko komentiram, ker ni v moji pristojnosti. Čeprav, borimo se proti korupciji. Zdaj je rezultat dva proti nič. Dva za dobre fante, nič za korupcijo po odločitvi sodišč v Avstriji in Sloveniji. Ne morem sicer reči, da sem vesel zaradi tega, kar se je zgodilo, sem pa zadovoljen, da je potrdilo naše ugotovitve iz preiskave,« je dejal.

Hkrati je tudi pohvalil delo slovenskih preiskovalcev in tožilstva. »Zelo sem ponosen, da sem lahko sodeloval z vašimi preiskovalci in tožilci. So profesionalci in posel so opravili zelo dobro,« je dejal.

Zavrl: Janez bo pred sodišči znal poskrbeti zase

Za komentar smo poklicali tudi Francija Zavrla, ki meni, da bo prvostopenjska obsodilna sodba v vsakem primeru predmet interpretacij. »Mnenja bodo različna, tako kot različno gledamo na afero Patria nasploh. Sem pa prepričan, da bo Janez pred sodišči znal poskrbeti za svoje pravice. Danes na srečo ni več partije, Udbe, jugovojske, smo v EU, pravno varstvo lahko poiščemo tudi v Evropi,« je povedal Zavrl. Poudaril je, da kot državljan zagovarja »popolno avtonomijo sodstva, pri čemer lahko tožilci in obdolženci uporabijo vsa pravna sredstva«.

Zagovarja tudi diskusijo o kakovosti slovenskega pravnega sistema. »Nenazadnje je evropska komisija med drugim Sloveniji naložila, naj uredi tudi stanje v sodstvu. Če pa bi stvar pogledal osebno, bi dejal, da bi moral vsak od nas, ki smo bili v zadnjih dvajsetih letih nosilci družbene moči, opraviti samorefleksijo in po tej bi moral delovati maksimalno profesionalno in etično. To velja za vse družbene podsisteme, od gospodarstva, medijev, politike pa tudi pravosodja,« je zaključil Zavrl.

Drago Kos: Sodba v zadevi Patria postavlja nove standarde

Danes izrečena sodba v zadevi Patria je po mnenju nekdanjega predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa pomembna odločitev, ne glede na to, da je šele prvostopenjska. Tudi če sodba v pritožbenem postopku pade, so z današnjo odločitvijo postavljeni novi standardi dela za slovenske organe odkrivanja pregona in sojenja, je dejal za STA.

Na vprašanje, ali je s sodbo zadovoljen, je Kos, ki so mu nekateri očitali, da je "izvozil veliki pok na Finsko", odgovoril, da pri nobeni sodbi za nobeno kaznivo dejanje ne more govoriti o zadovoljstvu. "Samo upam, da zdaj v Sloveniji ni nikogar več, ki bi še verjel neumnim teorijam zarote," je dejal nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije.

»Tožilstvo uspešno tudi pri pregonu najzahtevnejših kaznivih dejanj«

Na obsodbo se je odzvalo se je tudi Vrhovno državno tožilstvo, ki je v izjavi za javnost zapisalo, da obsodilna sodba v primeru Patria dokazuje, da je tožilstvo uspešno tudi pri pregonu najzahtevnejših kaznivih dejanj. Dokazovanje in preganjanje korupcije namreč sodi med najzahtevnejše kazenske postopke tožilstva.

Današnja obsodilna sodba je dokaz, da je tožilstvo tudi v tem dolgotrajnem, zahtevnem in odmevnem primeru dobro opravilo svoje delo. »Ne oziraje se na pritiske, ki spremljajo naše delo, bo tožilstvo še naprej delovalo strokovno in predano ter tako prispevalo k zagotavljanju učinkovitejšega pravosodja in krepitvi zaupanja v pravno državo,« so še poudarili.

Na Patrii presenečeni nad razsodbo v Sloveniji

»Tako kot so tovrstne sodbe vedno presenečenje; zelo težko jih je predvideti,« je za Yle dejala vodja pravnega oddelka Patrie Sirpa-Helena Sormunen. »Jasno je, da korupcije ne moremo sprejemati in imamo nično toleranco do korupcije. Iz tega stališča je dobro, da je bilo narejeno nekaj glede tega,« je dodala.

Janša: Sodba je bila napisana v političnih Murglah s strani znanih avtorjev

V sodnem procesu ni prostora za navijaštvo

Dragan Petrovec z Inštituta za kriminologijo pri Pravni Fakulteti v Ljubljani meni, da v sodnem procesu, ki smo mu priča v zadnjih dneh, ni prostora za navijaštvo – na eni ali drugi strani. »Ne moreš navijati, saj nimaš legitimne pravice za to. Ne moreš niti zahtevati neke pravice, ki se samo tebi zdi edino možna.« Petrovec pojasnjuje, da ima javnost tako pravico zgolj v skorumpiranih državah, kamor pa Slovenija ne spada.

Za mnenje o današnjem burnem dogajanju smo poprosili Dnevnikova kolumnista Tanjo Lesničar Pučko in Ervina Hladnika Milharčiča

Renate Salecls kriminološkega inštituta pri pravni fakulteti v Ljubljani je za Dnevnik.si povedala, da odločitev sodišča, ki kaže »tudi na velik pogum sodnice«, pozdravlja.

Odvetnik Stojan Zdolšek se je odzval z besedami: »Danes je dan, ko ne želim zamuditi idealne priložnosti, da sem tiho.«