Vladna odločitev o soglasju bo po njegovem kazalnik, ali vlada misli resno z bojem proti korupciji. Izpostavili so tudi po njihovem sporno sodelovanje generalnega direktorja Onkološkega inštituta Janeza Remškarja z zavarovalnico Adriatic in direktorja jeseniške bolnišnice Igorja Horvata, ki ima po njihovih besedah podjetje za brušenje kirurških inštrumentov. Na odgovore Igorja Horvata še čakamo, Remškar pa nam je včeraj dejal, da očitkov podrobneje ne pozna in jih zato za zdaj ne more komentirati.

Ob tem so opozorili na ugotovitve sveta Onkološkega inštituta o poslih v višini 14 milijonih evrov, ki so bili oddani mimo sistema javnega naročanja. Nekdanji predsednik sveta Boris Pleskovič je med drugim opozoril tudi, da je okoli 7 milijonov evrov, kolikor bo stala sanacija vodovoda Onkološkega inštituta, previsoka cena. »Denar, ki odteče, v prvi vrsti odteče pacientom,« ob tem ugotavlja Kuštrin.

V Fidesu sicer pozivajo k reformi zdravstva, ki bi prinesla stabilno financiranje in dodatne zdravnike na področjih, kjer jih je premalo. Pričakujejo tudi spremembe, ki bi zdravnikom omogočile izstop iz sistema plač javnih uslužbencev (80 odstotkov vprašanih zdravnikov je pripravljenih za to tudi stavkati – neplačani stavki navkljub). Kritični pa so še do dosedanjega neselektivnega varčevanja, tako do Zujfa kot tudi do varčevalnih rezov zdravstvene blagajne. nk