V ta namen je dekan FDV Bojko Bučar imenoval delovno skupino, ki mu bo pripravila osnovo za njegovo odločitev. Na tej osnovi bo dekan sprejel odločitev, ki bo vodila v prekinitev ali nadaljnje postopke, ki so predpisani s statutom univerze, so sporočili s FDV.

Postopki FDV

Če bodo okoliščine kazale na to, da so pogoji za odvzem verjetno izkazani, potem bo dekan senatu podal v odločanje predlog za začetek postopka odvzema strokovnega naslova. Če bo senat FDV odločil, da je predlog utemeljen, bo sprejel sklep, s katerim se začne postopek odvzema naslova in določil osebo, ki bo pooblaščena za vodenje postopka do izdaje odločbe.

V tem primeru bo senat tudi imenoval komisijo treh visokošolskih učiteljev, ki bodo podali pisna poročila o morebitnih razlogih za odvzem ali neodvzem naslova. O njih bo nato sklepal senat. Ostali koraki in postopki so jasno predpisani v statutu Univerze v Ljubljani, pojasnjujejo na FDV.

Če se izkaže, da je nekdo plagiator, potem zanj ni prostora v politiki

Ob tem na FDV še dodajajo, da dokler niso ugotovljene zahtevane okoliščine s strani dekana, FDV o primeru Bratuškove ne bo dajala izjav: »Ko bo to storjeno, bodo diplomantka, mediji in javnost o tem pravočasno obveščeni.«

»Če se izkaže, da je nekdo plagiator, potem zanj ni prostora v politiki,« je danes prvak DL Gregor Virant odgovoril na vprašanje, povezano z domnevnim plagiatorstvom pri magistrski nalogi Bratuškove. Kot je dodal, pa to lahko ugotovi zgolj pristojni organ fakultete, ki je ta naziv tudi podelila. Spomnil je, da mora vsak politik, ki se mu »nekaj takega zgodi«, odstopiti.

O domnevnem plagiatorstvu pri magistrski nalogi Bratuškove pa je Janko Veber (SD) dejal, da bi bilo v tej fazi treba najprej počakati na odgovorne, ki to lahko pregledujejo. Napovedovati vnaprej je namreč »resnično nehvaležno«, meni Veber. Kot predsednik DZ pa je poudaril, da je v njegovem interesu to, da poskušajo preučiti vse možnosti in se nato v čim krajšem času sprejme ustrezna odločitev. Sicer pa po njegovem mnenju to ne ovira koalicijskih pogajanj in tudi ne bi bilo dobro, da se zdaj ukvarjajo s tem, vsebino, ki je nujna za čim bolj uspešno delovanje države, pa postavijo v »drugi plan«.

Preverjajo tudi navedbe zoper Krivca

Tudi na Fakulteti za elektrotehniko (FE) Univerze v Ljubljani so že stekli postopki preverjanja domnevnega plagiatorstva diplomske naloge poslanca SDS Danijela Krivca. Kot so pojasnili na FE, je dekan Janez Nastran 27. februarja sprejel predlog za začetek postopka odvzema strokovnega naslova Krivcu. O dekanovem predlogu bo senat odločal v četrtek.

Primer plagiata je Janšev govor Tonyja Blaira

»Plagiat preprosto pomeni, da vi neko pomembno idejo, ki ni vaša, od nekoga prepišete in ne navedete, da to ni vaše delo,« je pojasnil rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik. Kot klasičen primer plagiata je navedel govor premierja Janeza Janše, ki opravlja tekoče posle, na državni proslavi, ko je dobesedno izrekel besede nekdanjega britanskega premiera Tonyja Blaira in ni povedal, da to niso njegove besede.

Ali gre za plagiat pri diplomah ali magisterijih, pa je po njegovih besedah enostavno ugotoviti. Kot pravi, so vse objave v mednarodni literaturi dostopne v digitalni obliki, zato je možno z ustreznimi računalniškimi programi hitro ugotoviti, ali je del besedila ali celotno besedilo dobesedno prepisano brez navedbe citata.

Hkrati pa je Pejovnik opozoril, da je plagiatorstvo znatno težje ugotavljati, kadar nekdo prepisuje iz dokumentov, ki javnosti niso dostopni ali ji niso dostopni v digitalni obliki. »To so tudi stare diplome naše univerze in tudi diplome, magisteriji in mogoče tudi doktorati ostalih slovenskih univerz,« je poudaril Pejovnik.

Neodgovorno, da nekdo na osnovi treh stavkov govori o plagiatu

Če diplomant prepiše nekaj, kar je v mednarodni literaturi dostopno, in mentor tega ne opazi, je mentor po rektorjevih besedah na vsak način odgovoren. Če pa prepiše diplomsko nalogo, ki ni javno dostopna, pa ni nujno, da mentor za to ve, ker pač ni bila objavljena na način, dostopen strokovni javnosti.

Zato je po njegovi oceni izjemno težko reči, ali je mentor odgovoren ali ni. Takšnih primerov je po besedah Pejovnika veliko. Zato se mu zdi neodgovorno, če nekdo na osnovi treh ali štirih stavkov govori, da je nekaj plagiat. »Če bi bilo tako preprosto, potem bi morali mi že zdavnaj povedati, ali je delo Bratuškove plagiat ali ni,« je poudaril Pejovnik in spomnil, da je FDV postopek že sprožila.