Govorili bodo o skupnem pismu BIS

Govorili bodo o skupnem pismu Banki za mednarodne poravnave (BIS) v Baslu in zunanjim ministrom ostalih držav naslednic, je povedal v odgovoru na poslansko vprašanje. Dodal je, da je pismo za BIS že pripravljeno, s Pusićevo ga morata le še tehnično uskladiti. Izrazil je prepričanje, da bosta uskladili obe pismi, ki odpirata pot uresničevanju memoranduma.

Kot so nato sporočili z zunanjega ministrstva, bo petkovo srečanje potekalo na Gradu Strmol na Gorenjskem, po pogovorih pa sta predvideni izjavi za javnost obeh ministrov.

Slovenija in Hrvaška v memorandumu, ki sta ga 11. marca na Mokricah podpisala tedanji slovenski premier Janez Janša in hrvaški premier Zoran Milanović, dogovorili, da bosta problematiko LB na Hrvaškem reševali v okviru nasledstvenega sporazuma in ne v sodnih postopkih.

Na podlagi memoranduma sta se ministra Erjavec in Pusićeva dogovorila, da bosta banki BIS in preostalim državam naslednicam poslala skupno pismo za čimprejšnjo rešitev problematike LB v okviru nasledstva.

Do celovite rešitve vprašanja bodo mirovali vsi sodni postopki

Državi sta se v memorandumu tudi zavezali, da bodo do celovite rešitve vprašanja mirovali vsi sodni postopki, ki so bili s tem v zvezi sproženi pred hrvaškimi sodišči. Obenem se do celovite rešitve problematike ne bodo začeli novi sodni ali drugi postopki. Obe strani sta s tem zavezani, da v dobri veri in v celoti spoštujeta dogovorjeno, izpostavljajo na MZZ.

Hrvaški premier Milanović je nedavno po srečanju s slovensko kolegico Alenko Bratušek v Opatiji zatrdil, da Zagreb spoštuje svoje obveznosti iz memoranduma o LB in da bo to tudi nadaljeval. Pojasnil pa je, da so postopki, ki tečejo na hrvaških sodiščih proti LB oz. NLB zaustavljeni, niso pa umaknjeni.

Jerovšek Hrvaško označil za naduto

Poslanec Jožef Jerovšek (SDS) se je na seji OZP danes obregnil ob izjavo Milanovića, češ da je Hrvaška edina slovanska pomorska država. Označil jo je za naduto in menil, da prejudicira odločitev arbitražnega sodišča o meji. Erjavec je dejal, da izjave "nima smisla komentirati", saj kdorkoli ima kaj geografskega znanja, ve, da ni točna. Pojasnil je, da je Pusićevi v nedeljo v Zagrebu izrazil nezadovoljstvo s takšnimi izjavami. Dodal je, da se tudi ostale slovanske pomorske države, kot sta Poljska in Bolgarija, niso odzvale na izjavo Milanovića.

Več poslancev je zanimalo tudi povezovanje med Slovenijo in Hrvaško na ministrski in drugih ravneh v okviru EU, zdaj ko je tudi Hrvaška njena članica. Minister je pri tem med drugim izpostavil sodelovanje v Podonavski regiji, pa tudi druge oblike regionalnega povezovanja.

Jožef Horvat (NSi) pa je Erjavca pozval, naj se s Pusićevo na petkovem srečanju pogovori tudi o tem, kako olajšati prehajanje meje prebivalcem obeh držav ob meji. Opozoril je na navodilo notranjega ministrstva obmejnim upravnim enotam iz 24. junija, ki kaže, da še naprej veljajo določila maloobmejnega sporazuma Sops, po katerem morajo imeti državljani, ki uporabljajo maloobmejne prehode, veljavne prepustnice in kmetijske vložke.