»Da ima DeSUS zadržke, zlasti kot gre za Kapitalsko družbo (Kad), sem povedal tudi na sredinem posvetu vladne ekipe glede proračuna,« je danes pred sejo vlade ponovil Erjavec. V DeSUS namreč menijo, da Kad ne sme izgubiti svoje osnovne funkcije, torej, da pokojninski blagajni pomaga, ko je v težavah.

Trdo bitko bili že z Janšo

Erjavec vztraja, da se pripojitev Kada h SDH ne bo zgodila. »Če je DeSUS proti, za to ni možnosti,« je prepričan. Kljub temu upa, da to ne bo nova fronta v koaliciji. Kot je spomnil, se je DeSUS že ob snovanju prvega zakona o SDH v mandatu prejšnje vlade močno zavzemala za to, da ima Kad ohrani samostojnost. »Z vlado Janeza Janše smo bili kar težko bitko in od tega ne moremo odstopiti,« je povzel.

DeSUS ima v povezavi s prenovljenim zakonom pomisleke tudi glede 35-odstotnega deleža v Zavarovalnici Triglav, ki ga ima na podlagi referendumske odločitve v lasti Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) in ki naj bi prešel pod okrilje SDH.

Čufer: To je neupravičen občutek

Čufer je ob sredini predstavitvi predloga zakona izrazil pričakovanje, da ga ne bo treba drastično popravljati. Tako je očitke koalicijske stranke DeSUS, da je za njih zakon nesprejemljiv, ker Kad ne ohranja neodvisnosti, pospremil z besedami: »To je občutek, ki je popolnoma neupravičen.«

Kot je pojasnil, »mora biti stvar, če želiš, da je učinkovita, centralizirana«. Za 50 milijonov evrov, ki jih Kad letno namenja Zpizu, je po njegovem »z javnofinančnega vidika vseeno, ali gre iz Kada ali iz proračuna, saj to ne spremeni javnofinančne slike«.