Predsednik DeSUS ocenjuje, da gredo pogovori za oblikovanje nove vlade v pravo smer. Prvak DL Gregor Virant je po srečanju v izjavi novinarjem pojasnil, da so vsi trije optimistični in iščejo rešitve. "Biti moramo konstruktivni, država hitro potrebuje stabilno in zaupanja vredno vlado," je dejal.

O morebitnih kandidatih za mandatarja niso želeli govoriti, vendar v javnosti kroži nekaj imen. Med drugim naj bi bila v igri tudi Stojan Petrič in France Arhar.

Žerjav izjav po srečanju ni dajal. Je pa na družbenem omrežju zapisal tudi, da se bodo pogovori nadaljevali. Po neuradnih informacijah naj bi se popoldne sestali še s PS in SD.

Na vprašanje, ali se bo bo sredinski trojček sestal tudi s PS in SD, je Erjavec še pred sestankom odgovoril, da "na vsak način". Po nekaterih informacijah naj bi se sestali še danes popoldne.

Poskusi reševanja vladne krize so namreč spet povezali t. i. sredinski trojček, DL, DeSUS in SLS. V zadnjem času s pogovori za oblikovanje t. i. projektne vlade poskuša PS, vendar za zdaj brez konkretnih dogovorov. Stranke se strinjajo, da je rešitev treba poiskati, medtem ko si DL želi, da bi se morebitna nova vlada gradila iz sredinskega trojčka.

Signali iz strank nakazujejo na vse večjo pripravljenost za novo vlado, po neuradnih informacijah pa naj bi že potekali tudi pogovori s potencialnimi kandidati za novega mandatarja.

Veber ob morebitni konstruktivni nezaupnici obljublja glasove poslancev SD

Če bo prišlo do konstruktivne nezaupnice, bodo poslanci SD zanjo tudi glasovali, je na današnji novinarski konferenci napovedal vodja poslanske skupine SD Janko Veber. Po njegovih besedah glede morebitne nezaupnice v SD "ni nobenih težav" ter bo zanjo glasovalo vseh deset strankinih poslank in poslancev.

"Glede nezaupnice se zavedamo, da je to postopek, ki lahko pripelje do predčasnih volitev," je dejal Veber na novinarski konferenci, na kateri se je sicer odzval na vladno sprejetje klasifikacije naložb za prenos naložb države na Slovenski državni holding. Veber je poudaril, da bo od tistega trenutka dalje, ko bo nekdo dobil zaupnico v parlamentu, zato da sestavi novo vlado, ključni pogoj SD prav reševanje vprašanja državnega premoženja.

Po Veberjevih besedah si SD že ves čas želi z vsemi poslanskim skupinami pogovarjati, kaj se bo zgodilo z državnim premoženjem: ali bo Slovenija ohranila svoje najpomembnejše gospodarske družbe in logistična podjetja ali ne. Žal pa je, tako Veber, SD glede tega pri vseh naletela na gluha ušesa.

Če se bodo z morebitno novo vlado "le spremenili žepi, v katere bo šel ta kapital", potem nima smisla podpreti takšne vlade, je opozoril Veber. Dodal je še, da je stališče poslanske skupine SD in tudi predsednika stranke Igorja Lukšiča vseskozi enotno, in sicer da sedanje vlade in njenega predsednika ne podpirata.