Erjavec bo generalnemu sekretarju OECD predstavil ukrepe, ki jih je sprejela vlada, še posebej dogovor o vpisu fiskalnega pravila v ustavo in o ustavnih spremembah referendumske zakonodaje, dotaknila pa se bosta tudi sanacije bank in vzdržnosti javnih financ, je pojasnil Erjavec.

Minister je sicer prepričan, da je Slovenija v načrta za reforme in zagotavljanje finančne stabilnosti, ki ju bo v sredo ocenil Bruselj, zapisala tisto, kar Evropska komisija od nje pričakuje, ter da je z dogovorom o fiskalnem pravilu in referendumu poslala pomembno sporočilo.

"Kajti problem, ki ga je imela Slovenija, je to, da smo vsako leto obljubljali določene stvari, pa ničesar realizirali. Zdaj pa je prvič, ko lahko na različnih segmentih povemo, da smo naredili nekaj korakov," je poudaril Erjavec.

Pomemben signal Slovenije je bil po njegovih besedah tudi sporazum s sindikati javnega sektorja. "To je pomemben korak. Do zadnjega nisem verjel, da je možen podpis, čeprav je morala vlada popustiti, ampak je to pomemben signal," je dejal.

Vsi ti trije dogovori in načrti za sanacijo bank so po Erjavčevih besedah "prave stvari", ki jih mora Slovenija narediti, da pridobi zaupanje EU in še zlasti zaupanje finančnih trgov, saj oni narekujejo, po kakšni obrestni meri se zadolžujemo.

"Mislim, da smo na dobri poti, da ne bo potrebne pomoči EU, trojke ali da bi šli v mehanizem mednarodne denarne pomoči," je še ocenil Erjavec ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU v Bruslju.

V sredo bo Evropska komisija ocenila reformne in proračunske načrte Slovenije, ji priporočila nadaljnje ukrepanje ter odločila, ali bo predlagala dveletno podaljšanje roka za odpravo njenega presežnega primanjkljaja in ali bo proti njej sprožila postopek zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij.