Kot je Janša povedal po seji, na kateri so poslanci odločali o predmetu spora pred arbitražnim sodiščem, ki mora določiti mejo med Slovenijo in Hrvaško, je parlament odločitev podprl "z velikansko večino, z nekaj rahlih pomislekov".

"Ta sklep odpravlja nekatere nejasnosti, ki so se pojavljaje prej v samem gradivu, drugič pa zdaj dokončno interpretira razumevanje slovenskega suverena oz. slovenskega parlamenta v ključnih točkah določb arbitražnega sporazuma," je pojasnil premier.

"Hrvaška je takrat, ko je ratificirala arbitražni sporazum, jasno izrazila svojo voljo oziroma razumevanje ključnih točk tega sporazuma, Slovenija pa je to ob ratifikaciji naredila samo na pol. Naredila je samo pol koraka, drugi del koraka je slovenski parlament naredil danes in s tem mislim, da je zapolnjen ves manevrski prostor, ki ga sporazum še daje," je še pojasnil Janša.

Sklepe naj bi DZ podprl z več kot dvotretjinsko večino

Državni zbor je danes sklepe, s katerimi je potrdil predlagani predlog spora za arbitražo in tudi memorandum po besedah zunanjega ministra Karla Erjavca podprl z več kot dvotretjinsko večino. Poslanec Nove Slovenije Matej Tonin je po seji izjavil, da je za sklepe glasovalo 70 poslancev, pet pa jih je bilo proti.

Neuradno naj bi proti glasovali poslanci SLS, kar so sicer napovedali že pred sejo. Po seji pa v poslanski skupini niso želeli dajati izjav.

Odbor za zunanjo politiko je pred tem danes dopoldne obravnaval dopolnjeni predlog zunanjega ministrstva, ki ga je pripravila vlada, in predlog ministrstva. Zadevo je prav tako obravnaval na zaprti seji, saj gre za zaupno gradivo.

Zmaga stroke nad politiko

Odbor je sprejel sklep, s katerim je predlagal DZ, naj podpre predlog, ki ga je pripravila strokovna skupina na MZZ, torej predlog A. Zunanji minister Karl Erjavec je ob tem izrazil zadovoljstvo, »ker je stroka zmagala nad politiko«. Vladi so tudi predlagali, naj na arbitražno sodišče pošlje omenjeni predlog.

V sklepu so poslanci še dodatno opredelili, kaj pričakujejo od arbitražnega sodišča. Med drugim so zapisali, »da je naloga arbitražnega sodišča določiti ozemeljski stik teritorialnega morja Republike Slovenije z odprtim morjem« in da bo Slovenija kakršnokoli odločitev arbitražnega sodišča, ki ne bo zagotovila takega stika »štela kot odločitev 'ultra vires', to pomeni, v nasprotju z mandatom arbitražnega sodišča«.

OZP je predlog sprejel brez glasu proti, zadržan je bil SLS Franc Pukšič, ki je napovedal, da poslanci stranke na seji DZ ne bodo podprli sklepa OZP.

Erjavec zelo zadovoljen

Erjavec je med zasedanjem DZ v izjavi za Televizijo Slovenija dejal, da bo očitno proti sklepu OZP glasovala le SLS. »Zelo sem zadovoljen, ker je uspel predlog ministrstva za zunanje zadeve in tudi po današnji seji DZ, kjer je doseženo veliko soglasje - vse stranke podpirajo memorandum razen SLS,« je dejal Erjavec in dodal, da zdaj »ni nobenega razloga več, da ne bi že v tem tednu poslali memorandum na arbitražno sodišče v Haagu«. Rok za to se Sloveniji in Hrvaški sicer izteče 11. februarja.

Neuradno naj bi sicer vlada danes že odločila, da v Haag pošlje predlog, ki ga je pripravila strokovna skupina na MZZ. Vlada se je sicer sestala popoldne po seji OZP, kaj je sklenila, pa uradno javnosti še ni znano.