"Pozdravljam srečanje predsednika vlade z našimi vrhunskimi tujimi odvetniki v Parizu. Prepričan sem, da je iz prve roke dobil vse potrebne podatke v zvezi s postopkom pred arbitražnim sodiščem v Haagu," je Erjavec pisno sporočil.

"Pričakujem, da bo vlada po pogovoru predsednika vlade z našimi tujimi odvetniki pravočasno potrdila memorandum, ki ga moram poslati v Haag do 11. februarja. Kot minister, ki je ves čas bdel nad pripravo memoranduma, sem prepričan, da so naši tuji odvetniki opravili svoje delo strokovno. Tudi naši vrhunski mednarodni pravniki delijo to moje mnenje," je še dodal Erjavec.

Kot so v petek pozno zvečer sporočili iz premierovega kabineta, se je Janša v Parizu, kjer se je ustavil na poti v Čile, srečal s člani odvetniške ekipe, ki zastopajo Slovenijo pred arbitražnim sodiščem. Predstavili so mu njihovo dosedanje delo v sklopu priprave memoranduma in ga seznanili tudi s predvideno časovnico nadaljnjih postopkovnih korakov za dokončno rešitev spora, so še sporočili iz kabineta.

Janša pa je odvetnike seznanil, da je vlada doslej obravnavala le poročilo o delu projektne skupine, ki se na ministrstvu za zunanje zadeve ukvarja z arbitražnim postopkom. V prihodnjih dneh, še pred končno potrditvijo memoranduma s strani vlade, pa bo razpravo o omenjenem poročilu predvidoma opravil tudi odbor DZ za zunanjo politiko, so še navedli v Janševem kabinetu.

Janša je sicer v četrtek po seji vlade povedal, da vlada ni potrdila predloga predmeta spora za arbitražo o meji s Hrvaško, "ker zadeve niso bile v redu pripravljene". Predlog je pripravila omenjena projektna skupina, vlada pa ga je ta teden obravnavala že drugič in tudi tokrat ni potrdila predloga predmeta spora. Vlada naj bi zdaj dokončen odgovor poiskala v državnem zboru, je v četrtek še napovedal Janša.

Zunanji minister Erjavec je premierove ocene, da je pripravljeni predlog slab, zavrnil. "Mi smo to pripravili profesionalno," je zatrdil. "Res pa je, da nekateri vidijo obrambo drugače, vendar se mi zdi, da je tisto, kar nekateri - in to je manjša skupina - predlagajo, nerealno in da bi težko na arbitražnem sodišču uspeli s takšno argumentacijo," je v četrtek dejal Erjavec.

Kot je minuli teden razkrilo Delo, naj bi prvaki nekaterih strank menili, da bi bilo treba pred arbitražnim sodiščem zagovarjati kopensko mejo Slovenije do rta Savudrija oz. skladno z zgodovinskimi mejami občine Piran, saj da bo arbitražno sodišče iskalo kompromis med zahtevami obeh držav.

Mednarodno-pravni strokovnjaki pa opozarjajo, da mora Slovenija pred arbitražnim sodiščem dokazati, kaj je na presečni datum 25. junija 1991, dogovorjen v arbitražnem sporazumu, dejansko nadzorovala, ne pa kaj misli, da je njeno oz. bi lahko bilo njeno.