"Ko je šel po zaupnico v DZ moj predhodnik, je Slovenija potrebovala štiri mesece in pol, preden smo dobili novo vlado. Mogoče smo si leta 2011 to še lahko privoščili, vendar smo to zelo drago plačali. Danes si tega Slovenija ne more privoščiti, zato po tej poti jaz ne mislim hoditi," je dejal Janša. Glede vseh ostalih političnih vprašanj pa je dejal le: "Pustni čas počasi mineva, s tem tudi čas 'virantovanja', zdaj bodo pričeli prihajati računi, torej pripravite denarnice."

Virant za predčasne volitve

"Očitno nas je kar nekaj strank, ki si želimo hitro predčasne volitve, in prepričan sem, da je mogoče najti pot do njih. Morali bomo skleniti dogovor o konstruktivni nezaupnici," je danes v izjavi za medije dejal Virant. Kot je poudaril, bo DL gotovo pristala na vsako rešitev, ki bo ustavna in ki nas bo pripeljala do predčasnih volitev v najhitrejšem možnem času.

Na vprašanje, kako bodo našli mandatarja glede na to, da je težko verjeti, da bi nekdo pristal na kandidaturo samo za krajši čas, Virant odgovarja, da je možnosti več. Po njegovih besedah morajo v DZ oblikovati neko "koalicijo za predčasne volitve". Za začetek pa bi bilo po njegovih besedah mogoče dobro, da posamezne stranke ne mahajo z imeni kandidatov, še preden se z njimi pogovorijo in še preden dosežejo dogovor.

Začasna vodja PS Alenka Bratušek je po torkovem sestanku strankine poslanske skupine povedala, da ima pravnik Miro Cerar, Virant pa je že v torek izrazil prepričanje, da bodo Cerarja podprli tudi poslanci DL. Podpredsednik DL in nekdanji finančni minister Janez Šušteršič pa je pozneje nasprotno dejal, da je Cerar zanj "maček v žaklju". Medtem je že jasno, da Cerarja na mestu mandatarja ne bomo videli.

Erjavec: Pogovori v zvezi s konstruktivno nezaupnico se bodo nadaljevali

Pogovori v zvezi s konstruktivno nezaupnico se bodo po besedah prvaka DeSUS Karla Erjavca v prihodnjih dneh nadaljevali tudi po tem, ko je SLS odrekla sodelovanje v morebitni levosredinski vladi. Pomembno se mu zdi, da vložijo vse napore v to, da nezaupnico vložijo na prvi redni seji DZ, a da potem naredijo tudi korak k projektni vladi.

Po Erjavčevem mnenju bi bilo prav, da se stranke, ki te vlade ne podpirajo več, sestanejo in pogovorijo o možnosti rešitve politične krize.

Erjavec ocenjuje, da je odgovornost ostalih strank, ki v tej vladi ne sodelujejo več ali ne bodo več, da na prvi redni seji zberejo glasove za nezaupnico. "Če se želi to vlado zrušiti, jo je treba z nezaupnico," meni. V izjavi novinarjem je danes spomnil, da je nenazadnje tudi predsednik vlade Janez Janša "vrgel to rokavico. Torej, če želite drugo vlado, vložite konstruktivno nezaupnico".

A kot ugotavlja prvak DeSUS, ima pri tem pomembno vlogo predsednik SD Igor Lukšič, ki sicer pravi, da bo nezaupnico podprl, a je po ocenah Erjavca "treba videti tudi korak naprej". Torej, ali gredo v smeri predčasnih volitev ali projektne vlade.

Erjavec: Odločitev SLS je politikantstvo

Odločitev SLS, da bo konstruktivna opozicija in bo podpirala predloge tudi morebitne nove vlade, je po Erjavčevem mnenju "bolj politikantstvo". "Če bi prevzeli resno odgovornost, bi sodelovali v projektni vladi. Biti konstruktivna opozicija pa je najbolj lagoden položaj. Gledaš, kaj se dogaja in govoriš všečno. To ni državotvorna drža," je bil do SLS oster Erjavec.

Predsednik DeSUS sicer ni zagovornik ideje za "slamnatega mandatarja". "Če gremo v konstruktivno nezaupnico, bi bilo dobro, da naredimo tudi drugi korak. Torej k projektni vladi," je pojasnil in dodal, da bi v tem primeru poiskali ustrezno osebo, ki bi znala Slovenijo popeljati iz politične in gospodarske krize.

Poudaril je, da se DeSUS predčasnih volitev ne boji, da pa jih skrbijo posledice, ki bi z volitvami nastale. "To pomeni, da se nekaj mesecev ne bo nič dogajalo, ta vlada pa bo zapeljala zadeve v svojo smer," je dejal.

Sicer pa je pojasnil, da bi poslanci DeSUS podprli interpelacijo ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turka, vendar ne ve, "če je to razumna pot do tega, da bi odstavili to vlado".

Veber: Kot v času po volitvah je odgovornost za sestavo vlade v domeni PS

Potem ko je SLS odrekla sodelovanje v morebitni levosredinski vladi, smo v položaju, v kakršnem smo bili v začetku tega mandata, meni vodja poslancev SD Janko Veber. Tedaj je bil SD pripravljen sodelovati v levosredinski vladi in tako kot takrat tudi zdaj meni, da je odgovornost za sestavo vlade v domeni PS. Zato od nje pričakujejo rešitev.

Ob dogovorih za podporo konstruktivni nezaupnici ostaja težava, koga bi stranke predlagale za mandatarja. V SD so že pojasnili, da bodo konstruktivno nezaupnico podprli, vendar ne nujno tudi vlade, ki bi jo izvoljeni mandatar sestavil.