Erjavec je ob odprtju dvodnevne konference v Ljubljani dejal, da je tudi Slovenija pred leti prepoznala pomen ekonomske diplomacije, ki je sedaj postala ključna za naše gospodarstvo.

Zunanje ministrstvo je ekonomsko diplomacijo za prioritetno nalogo izpostavilo v letu 2009. Od takrat je ta sicer doživela nekaj sprememb, ministrstvo pa se je odločilo, da bo pri tem sledilo "skandinavskemu modelu", kjer je zunanje ministrstvo glavni koordinator vseh aktivnosti.

"Obstaja več modelov ekonomske diplomacije, ključno pa je, da je ta učinkovita, koherentna in predvidljiva," je poudaril minister. Ponovil je, da je ob prevzemu nalog zunanjega ministra vztrajal, da obstoječega modela ne spreminjajo. "Prepričan sem, da mora ekonomska diplomacija ostati v pristojnosti zunanjega ministrstva," je dejal. Po njegovih besedah so podjetja sicer vedno bolj zadovoljna z njihovo pomočjo pri vstopu na tuje trge.

Opozoril je, da je zaradi finančne krize nujna bolj učinkovita poraba javnih sredstev. "V moderni ekonomski diplomaciji lahko vidimo sinergije usklajene promocije na več ravneh, ki dopolnjujejo klasične diplomatske aktivnosti," je dejal minister.

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič je poudaril, da sta ključni nalogi za slovenski gospodarstvo globalizacija in internacionalizacija. Slovenija je namreč zaradi majhnega trga odvisna od izvoza, pri tem pa je, kot je ocenil Hribar Milič, precej uspešna. Kljub slabim gospodarskim razmeram se je namreč izvoz lani povečal.

"Ker je na tem področju še veliko priložnosti za rast, moramo okrepiti ekonomsko diplomacijo. Potrebujemo močnejša omrežja, saj nimamo takšnih povezav kot nekatere večje države," je dejal Hribar Milič.

V. d. generalnega direktorja Mednarodnega centra za promocijo podjetij (ICPE) Janez Podobnik je poudaril, da dogodki, kot je današnja konferenca, prinašajo nujno potreben optimizem. Sodelovanje med ministrstvi in organizacijami po njegovem mnenju predstavlja dobro osnovo za širjenje mednarodne prisotnosti.

Prva mednarodna konferenca o ekonomski diplomaciji je sicer potekala pred štirimi leti, od takrat pa so se razmere, kot je poudaril Podobnik, močno poslabšale, zato je nujna internacionalizacija slovenskih podjetij. Drugo konferenco o ekonomski diplomaciji in internacionalizaciji sicer organizira Mednarodni center za promocijo podjetij ICPE v sodelovanju z ministrstvom za zunanje zadeve in GZS.

Prvi dan konference bo namenjen vlogi učinkovite ekonomske diplomacije v sodobnih pogojih pri podpori gospodarstvu v pridobivanju novih poslovnih in investicijskih priložnosti na tujih trgih, drugi dan konference pa internacionalizaciji narodnih gospodarstev.