Le dobra dva tedna je potreboval prvak DeSUS Karl Erjavec, da je mobiliziral članstvo in s pomembnega položaja v stranki odstavil tudi Meto Vesel Valentinčič, ki se je tako pridružila nekdanjemu generalnemu sekretarju stranke Ljubu Jasniču v klubu nezaželenih. Svet stranke je namreč včeraj s 35 glasovi za in 20 proti razrešil Vesel-Valentinčevo s predsedniškega položaja.

Na naše vprašanje, kaj je počel v zadnjih tednih, da so svetniki stranke tako hitro spremenili svoje mnenje, nam je Erjavec včeraj na kratko odgovoril, da je takrat »zagotovo prišlo do pomote«, čeprav je bila Vesel-Valentinčičeva na predzadnjem svetu stranke za predsednico izvoljena z 31 glasovi za in 25 proti. Da je na tokratnem svetu, najvišjem organu stranke med kongresoma, »odletela«, naj bi imel po naših informacijah največ zaslug podpredsednik stranke in minister za zdravje Tomaž Gantar, ki je po zamrznitvi Erjavčeve predsedniške funkcije prevzel vodenje stranke in tudi lobiranje na terenu. »Ne gre za zmago. Gre za to, da sem pozval svet stranke, naj še enkrat premisli, ali je izvolil pravo predsednico, ki bi lahko delala s tistimi, ki so dobili polno podporo na kongresu. Ne zdi se mi demokratično, da se nekdo, ki izgubi na kongresu (Vesel-Valentinčičeva, op. p.), poteguje še za druge pomembne funkcije v stranki,« je zadnje dogodke v lastni stranki včeraj pojasnil Erjavec, ki je pred dvema tednoma zagrozil tudi z izstopom iz DeSUS, če se Vesel-Valentinčičeva ne bi umaknila s svojega položaja. Gantar je podoben manever takrat napovedal tudi za preostali del vodstva stranke in njeno poslansko skupino. »Nekateri so govorili, da imamo metode Severne Koreje, vendar rezultat kaže, da smo demokratična stranka. In še enkrat bom ponovil: demokratično je bila izvoljena in demokratično razrešena,« je Erjavec še pokomentiral včerajšnji rezultat glasovanja. Na vprašanje, ali namerava zdaj Vesel-Valentinčičevo še izključiti iz stranke, pa je odgovoril, da kaj takega ne bi nikoli predlagal, saj ni kršila statuta stranke.

Predsednica ljubljanskega odbora DeSUS včerajšnjega glasovanja ne razume kot osebni poraz, temveč kot skrb zbujajočo zgodbo, ki lahko postane stalnica v političnem prostoru. »Skrb zbujajoče je, da se lahko ljudje v nekaj tednih samo na podlagi obljub, pritiskov in drugih ugodnosti, ki se jim ponudijo, odločijo drugače. Zmagalo je nasilno stališče 'tako ali nič', ki so ga močno zagovarjali tudi poslanci,« je poudarila Vesel-Valentinčičeva in napovedala, da z včerajšnjim glasovanjem zgodba ni končana: »Danes ni nihče zmagal. Tudi Erjavec ne. To je začetek njegovega konca. Tega ne moremo kar tako pozabiti.« Ali bo še vztrajala v stranki DeSUS, se bo odločila v prihodnjih dneh. »Znotraj ljubljanskega odbora se bomo dogovorili, kako in kaj. Težko pa bom svoj prosti čas namenjala skupini ljudi, ki nima pojma, kaj je demokratično, in ki govori o stranki kot o d.o.o.«