Potem ko so različne evropske institucije in posamezniki prejeli več sporočil največje opozicijske stranke SDS o obujanju totalitarizma ter o spolitiziranosti pravosodnega sistema in protikorupcijske komisije pri nas, se je poslanska skupina Evropske ljudske stranke (EPP) odločila, da bo te navedbe tudi preverila. V našo državo naj bi tako v kratkem poslala svojega poslanca, bivšega predsednika evropskega parlamenta Jerzyja Buzka, ki je v zadnjih dneh opravil tudi pogovore z več našimi poslanci v evropskem parlamentu, tudi s tistimi, ki niso v poslanski skupini EPP. Nekatere od njih je nameravana akcija nemalo presenetila. Druge nekoliko manj, saj so se, kot so nam dejali, »poslanci evropske ljudske stranke, ko so prenašali nekatere notranjepolitične ideološke razprave iz Slovenije v Bruselj, že nekajkrat angažirali na za evropski parlament neobičajen način«.

Glede svojega obiska je začel oklevati

V torek sta bili tako za pogovor z Buzkom na vrsti socialdemokratski poslanki Tanja Fajon in Mojca Kleva Kekuš. Slednja nam je povedala, da obiski posamične poslanske skupine v državah članicah niso praksa evropskega parlamenta. »Take stvari organizira parlament in ne posamezna poslanska skupina. Na obisk k madžarskemu premierju Viktorju Orbanu so odšli na primer poslanci različnih skupin, ponavadi pa se povabi tudi nacionalne poslance,« je pojasnila Kleva-Kekuševa. Poslanca evropskih konservativcev, ki ga je med drugim zanimalo, s kom bi se lahko poleg Janše in predstavnikov KPK v Sloveniji še srečal, sta tudi opozorili, da takšen obisk ne bi imel pozitivnega učinka. »Ko sva mu predstavili svoje mnenje, je začel glede svojega obiska oklevati,« je še povedala evropska poslanka iz vrst SD.

V SDS nikoli ne pozabijo na svoje prijatelje v tujini

Da ni povsem gotovo, ali bo Buzek prišel v Slovenijo, nam je včeraj dejal tudi evropski poslanec iz vrst NSi Lojze Peterle. »Videti je, da je bila ideja, da bi se neki tak obisk zgodil, vendar stvar še ni gotova,« je povedal.

Včeraj se je Buzek sestal tudi z evropskim poslancem iz vrst Zares Ivom Vajglom, a nam ta kaj več o sami vsebini pogovora ni želel povedati. V EPP na naša vprašanja, zakaj so se odločili, da preverijo stanje demokracije v Sloveniji in kaj bi lahko na osnovi Buzkovih ugotovitev sklenili, niso želeli odgovoriti.