Državni zbor danes ni podprl zahteve opozicijskih SDS, SLS in NSi za razrešitev notranjega ministra. Proti temu je glasovalo 47 poslancev, za razrešitev pa 36.

Čaka ga še veliko dela

Virant je po uspešno prestani interpelaciji v izjavi novinarjem poudaril, da ga čaka še veliko dela, ob čemer je izpostavil tri prioritete: preiskovanje gospodarskega kriminala in korupcije, čiščenje birokracije, plačno maso v javnem sektorju pa bodo s socialnim dialogom sproti prilagajali stanju v gospodarstvu.

Čeprav je vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer napovedal, da Virantove razrešitve ne bodo podprli, so se namreč v zadnjih dneh zaradi preiskave pri obrambnem ministru Romanu Jakiču pojavljala ugibanja, kako bodo ob glasovanju dejansko ravnali posamezni poslanci te stranke. Tako je poslanec Peter Vilfan med obrazložitvijo glasu napovedal, da se bo vzdržal, a na koncu so proti Virantovi razrešitvi glasovali vsi navzoči poslanci največje parlamentarne stranke.

»Ne želim komentirati notranjih problemov, ki jih ima PS. A mislim, da je v glavnem kar jasno, od kod so prihajali vplivi, ki pa jim poslanci očitno niso podlegli,« se je na to odzval Virant.

Nezadovoljni, ne pa presenečeni

V opoziciji niso zadovoljni z neuspelo interpelacijo, a jih izid ni presenetil. Po mnenju vodje poslancev NSi Mateja Tonina je s tem parlamentarno sito prestala tudi Virantova politika povečevanja razlik. Poslanec SDS Branko Grims je ocenil, da si koalicija očitno ni mogla privoščiti razrešitve ministra.

Tonin je v izjavi novinarjem po koncu glasovanja poudaril, da se bo s tem, ko Virant ostaja minister, nadaljevala njegova politika ukinjanja občin oziroma povečevanja razlik v državi, politika dodatnega zaposlovanja v javni upravi in tudi politika nepravičnega reševanja problematike izbrisanih. V večurni razpravi je namreč Virant povedal, da se tem politikam ne namerava odpovedati, je še poudaril Tonin, sicer prvopodpisani pod zahtevo za interpelacijo.

Po Grimsovi oceni pa si koalicija očitno ni mogla privoščiti razrešitve ministra, čeprav da se tudi sama zelo dobro zaveda njegove spornosti. »Sami poslanci koalicije so dejali, da je to človek, ki se najprej zaleti, potem pa šele pomisli, kam. A z razrešitvijo ministra bi se zamajala celotna koalicija, zato ta izid res ne bi smel nikogar presenečati,« je dodal.

Pomagal si je s poceni vozovnicami

Kot je povedal Grims, se je v razpravi najbolj jasno pokazalo, da so vsi očitki v interpelaciji še kako utemeljeni. Nihče namreč, tako poslanec SDS, ni oporekal denimo dejstvu, da je Virant s sindikati javnega sektorja podpisal škodljiv dogovor o izplačilu tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj.

Poleg tega se je po njegovih besedah izkazalo, da si je minister »še kako pomagal« s poceni letalskimi vozovnicami, da je z napovedjo o združevanju občin povzročil veliko materialno in politično škodo in da pri zakonu o odškodninski shemi za izbrisane niso bile zajete vse stroškovne postavke. »Naštevali so vse drugo, teh dejstev pa nihče ni poskusil niti izpodbijati, torej je bila interpelacija v celoti utemeljena,« je sklenil Grims.

V SLS pa so že med razpravo Virantu očitali zlasti neustrezen pristop pri reformi lokalne samouprave, izpostavljali so tudi višino zamudnih obresti pri izplačilu odprave plačnih nesorazmerij za javne uslužbence.