S pokojninsko reformo se je namreč mesečni znesek za prostovoljno vključene v obvezno pokojninsko zavarovanje zvišal z 58 na 186 evrov. Od približno 23.200 ljudi, ki so bili decembra lani prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje, je nekaj tisoč kmetov in nekaj tisoč dolgotrajno brezposelnih.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so zato na ministrstvo za delo poslali pobudo po spremembi pokojninske reforme v tem delu, s čimer bi pri dolgotrajno brezposelnih, ki vplačujejo prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, imeli daljše prehodno obdobje na novi, višji znesek.

Tudi poslanca SD Janko Veber in Andreja Črnak Meglič sta v poslanski pobudi opozorila, da več kot trikratni dvig prispevkov za prostovoljno vključitev v obvezno pokojninsko zavarovanje za ranljive skupine na trgu dela predstavlja nesorazmeren strošek, kar povečuje stopnjo tveganja revščine še posebej pri dolgotrajno brezposelnih.

Minister za delo Vizjak je sicer ob tem opozoril, da je bil mesečni prispevek za prostovoljno vključene po prej veljavnem pokojninskem sistemu prenizek glede na pravico, ki jo je zavarovanec dobil. Pokojnine morajo biti odvisne od vplačanih prispevkov, zato je pokojninska reforma znesek dvignila, je dejal.