Sledeč podatkom Dursa so si različni delodajalci do sedaj „nabrali“ 342 milijonov dolga s tem, ko svojim delavcem niso plačevali prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Še dodatnih 193 milijonov evrov dolgujejo zaradi neplačila prispevkov za zdravstveno zavarovanje.

Delodajalci, v veliki večini gre za tiste, ki delavce plačujejo ''na roke'', torej z gotovino, namreč preprosto ne plačajo prispevkov. Dolg poleg tega iz meseca v mesec narašča, vse več zaposlenih svojim delodajalcem ne verjame več na besedo in sami preverjajo, ali jim plačujejo prispevke, ki jim pripadajo. Lansko leto je to storila četrtina delavcev več kot leto poprej. Slednje lahko storite sami prek sistema eDavki ali s pisnim zahtevkom na pristojnem davčnem uradu.

Durs je zaradi odkritih vse več kršitev poostril nadzor, v preteklih dveh letih je opravil 2.258 nadzorov in ugotovil za 27 milijonov evrov dodatnih neplačanih obveznosti. Vendar pa na davčni upravi opozarjajo, da Durs nepravilnosti vedno ugotavlja z zamikom, saj morajo postopati v skladu z zakonom. Da bi se izognili neplačanim prispevkom, lahko zaposleni nepravilnosti tudi sami prijavijo. Če je Durs pravočasno obveščen, imajo delavci več možnosti, da jim delodajalec poplača vse obveznosti za socialno varnost. Delodajalec lahko napreč hitro ostane brez premoženja in iz katerega bi bio mogoče izterjati obveznosti in tako delavci ostanejo brez vsega.

Durs med tem dodaja, poroča Žurnal, da so v prvi polovici lanskega leta terjali 176 milijonov dolga iz naslova neplačanih prispevkov. To je petina več kot leto poprej, izterjali pa so skoraj polovico manj. Veliko davčnih zavezancev ima likvidnostne težave, zato ne morejo plačati davčnih obveznosti, Durs pa jih iz praznih računov tudi ne more izterjati.

V štirih letih se je tako skupni davčni dolg podvojil na 1,6 milijarde evrov. Največ dolžnikov je v gradbeništvu, skupaj s predelovalno dejavnostjo, trgovino ter vzdrževanjem in popravilom motornih vozil pa so to tri dejavnosti, ki po višini dolga izrazito odstopajo. Njihov skupni delež dolga znaša več kot 60 odstotkov celotnega dolga.