DZ je v začetku februarja začel postopek za spremembo ustave v delu, ki govori o referendumu, spremembe pa med drugim predvidevajo, da referenduma ne bi mogli več zahtevati poslanci in državni svetniki.

V razpravi so svetniki opozarjali, da je DS do zdaj zahtevo za referendum uporabil le dvakrat, v obeh primerih pa sta bila referenduma uspešna. Zato so ocenjevali, da je DS možnost, ki mu jo daje zakonodaja, uporabil preudarno.

Vodja interesne skupine delojemalcev Dušan Semolič ocenjuje, da je referendum pomembna institucija, »zato je narobe postavljati neke nove ovire za njegov razpis in veljavnost«. »Do zdaj smo imeli 20 referendumov, veliko večino od teh pa so zlorabljale politične stranke. Zdaj pa se ugotovitev, da se referendum zlorablja, vali na vse nas,« je ugotovil.

»Geneza problema je DZ in njegove politične igrice. Smo nadzorni organ DZ in jemati nam to pravico, je zelo nekorektno od DZ,« je ocenil predstavnik lokalnih interesov Khalil Samer.

Za predstavnika vzgoje in izobraževanja Zorana Božiča je referendum edina oblika neposrednega izvrševanja oblasti ljudstva. Kot še nekateri drugi je opozoril, da je DS v tem primeru kolateralna škoda. »Črtali so možnost, da bi poslanci lahko zahtevali referendum, pa so to možnost vzeli še svetnikom,« je dejal. Svetniki so nato sklenili, da predlaganih sprememb ustave ne podpirajo.

DS je tudi sklenil, da Kanglerju ne prizna imunitete pri sodni preiskavi, ki jo želi zoper njega uvesti Okrožno državno tožilstvo v Mariboru zaradi suma sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje in napeljevanja h kaznivemu dejanju. Prav tako svetniki Kanglerju niso priznali imunitete pri še eni sodni preiskavi, ki jo zaradi suma zlorabe uradnih pravic prav tako zahteva mariborsko tožilstvo.

V eni od zadev so svetniki ugotovili, da se je kazenski postopek zoper Kanglerja začel še preden je postal svetnik, zato za odločanje o imuniteti nimajo zakonske podlage.

Po pisanju Večera naj bi šlo v omenjenih primerih za zlorabo pravic v primerih Toplarna, MCline in Pravoslavna cerkev.

Državni svetniki so obravnavali še sveženj petih zakonskih novel, ki predvidevajo zaostritev pogojev za funkcionarje in možnost odpoklica župana. Novele je v DZ vložila DL, DZ pa jih je v prvem branju podprl. Gre za novele zakona o volitvah v DZ, zakona o poslancih, zakona o volitvah predsednika republike, zakona o lokalnih volitvah in zakona o lokalni samoupravi. DS je podprl zgolj slednjega.

Negativno mnenje pa je DS dal še k novelama zakona o volitvah v DZ in zakona o lokalni samoupravi, ki ju je vložila poslanska skupina PS.

Večje razprave v DS o omenjenih predlogih novel danes ni bilo, na splošno so sicer ocenjevali, da so predlagane spremembe nedodelane.