Aprila je primanjkljaj znašal 262,8 milijona evrov, maja lani pa 107,3 milijona evrov. Majski primanjkljaj je sicer najnižji letos, kaže prva ocena majske realizacije državnega proračuna, ki so jo danes objavili na spletnih straneh ministrstva za finance.

Petmesečni primanjkljaj višji kot lanski

Letošnji petmesečni primanjkljaj je tudi bistveno, za nekaj nad četrtino, višji kot lanski. V prvih petih mesecih lani je luknja v državnem proračunu znašala nekaj nad 846 milijonov evrov.

Državni proračun, ki ga je DZ sprejel decembra lani, je za celo leto 2013 predvidel primanjkljaj v višini ene milijarde evrov. V prvih petih mesecih je tako ta cilj presegel že za okoli desetino.

Proračunski prihodki so bili maja s 537,6 milijona evrov za dobrih 83 milijonov evrov nižji kot aprila in najnižji letos. Istočasno pa so bili na približno enaki ravni kot maja lani, ko so dosegli 539,6 milijona evrov.

Davčni prihodki maja dosegli 433,5 milijona evrov

V prvih petih mesecih so bili proračunski prihodki z nekaj nad 2,9 milijarde evrov za okoli 200 milijonov evrov nižji kot v prvem petmesečju lani, ko so dosegli malo več kot 3,1 milijarde evrov.

Davčni prihodki so maja dosegli 433,5 milijona evrov in bili za dobrih 83 milijonov evrov nižji kot aprila. Istočasno pa se je z naslova davkov v proračun nateklo za malo več kot 28 milijonov evrov manj kot maja lani.

Od januarja do maja so davčni prihodki skupno dosegli nekaj več kot 2,3 milijarde evrov, medtem ko so v enakem obdobju lani znašali 2,6 milijarde evrov.

Proračunski odhodki maja s 713 milijonov evrov najnižji letos

Glede na lani so številke še naprej bistveno nižje predvsem pri davkih na dohodek in dobiček, medtem ko je prihodkov od davkov na blago in storitve glede na prvih pet mesecev lani približno enako veliko.

Proračunski odhodki so bili maja s 713 milijonov evrov najnižji letos in za 170,6 milijona evrov nižji kor aprila. V primerjavi z lanskim majem pa so bili za dobrih 76 milijonov evrov višji. V prvih petih mesecih leta je državni proračun porabil skoraj 4,1 milijarde evrov, v enakem obdobju lani pa nekaj manj kot štiri milijarde evrov.

Dvig DDV

Visok proračunski primanjkljaj še pred polovico leta je pripeljal do tega, da je vlada že aprila proračunskim uporabnikom naložila, da omejijo prevzemanje obveznosti, tako da se na integralnih postavkah proračuna ne porabi več kot sedem milijard evrov. Izjema velja za izplačilo plač, obresti, rezerve, tekočih transferjev v sklade socialnega zavarovanja ter sredstev v proračun EU.

Ukrep velja začasno, namreč do 15. julija, ko naj bi bil predvidoma zaključen postopek sprejema rebalansa letošnjega proračuna. Vlada naj bi predlog rebalansa potrdila ta četrtek, odhodke pa naj bi predvsem s prerazporeditvami znižala za 25 milijonov evrov. Novi ciljni primanjkljaj za letos naj bi bil tako po izhodiščih za rebalans pri 1,5 milijarde evrov.

K umiritvi gibanj glede primanjkljaja naj bi v drugi polovici leta prispevala dvig DDV s 1. julijem in dogovor s sindikati javnega sektorja o zmanjšanju mase plač.