Stara Fužina 160, območje Triglavskega narodnega parka. Lepa, na pogled nova hiša. Poleg nje nova lesena hiša. Obe sta v lasti bratov Pagon. Andrej je vršilec dolžnosti generalnega sekretarja na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, Milan profesor na univerzi v Dubaju. Andrej Pagon je pred desetimi dnevi prejel gradbeno dovoljenje za poseg v Triglavskem narodnem parku, Milan Pagon je kozolec spremenil v bivalno hišo. Le pred nekaj dnevi so v istem parku gradbeni stroji blizu iste vasi 81-letni lastnici porušili brunarico, ki je v dolini Voje stala več kot 40 let.

Včeraj smo bili v Bohinju, v Stari Fužini. Pogled na novogradnji v idilični vasi ne dopušča dvoma o dveh na oko povsem novih objektih. A je podedovana hiša prenovljena, marsikaj je tudi dodano. »Gradil je nekaj let, dolgo časa. Potem smo dobili neke papirje v podpis, zdaj pa še gradbeno dovoljenje. Prej je bila hiša stara, z drvarnico in kozolcem,« pripovedujejo Pagonovi sovaščani. Potrkamo pri 81-letni Lojzki Rozman, ki nam potrdi, da je lastnik prenavljal hišo dolga leta. Tudi ona je kot soseda prejela Pagonovo gradbeno dovoljenje, da je zdaj vse v redu. Generalni sekretar je gradil oziroma prenavljal brez dokumentov, šele marca letos pa je začel postopke za pridobitev gradbenega dovoljenja. Potem ko so bili dejansko vsi posegi že končani. In v nekaj mesecih so bila izdana vsa soglasja, tako da objekt v Triglavskem narodnem parku ni bil več črna gradnja.

Iz kozolca hiša, iz drvarnice…

Andrej Pagon nam je pojasnil, da je gradbeno dovoljenje dobil na podlagi vseh potrebnih soglasij, potem ko mu je inšpekcija naložila, da vzpostavi prvotno stanje. »Do inšpekcijske odločbe je prišlo po tistem, ko so me obiskali inšpektorji in nadzorniki parka ter ugotovili, da za moj poseg ni dovolj priglasitev del. Vse se je začelo leta 2005, ko sem namesto drvarnice želel prizidek in kasneje tudi leseno nadstrešnico in o tem obveščal tudi Triglavski narodni park. Kot javni uslužbenec sem o možnem navzkrižju interesov obvestil tudi ministra v času, ko je trajal postopek. Res sem gradbeno dovoljenje pridobil šele zdaj, ker mi je bilo naloženo, da vzpostavim prvotno stanje do letošnjega septembra. Res sem gradil brez gradbenega dovoljenja, ker sem bil prepričan, da zadošča priglasitev del,« je razložil Andrej Pagon.

Njegovega brata Milana, ki je bil v Sloveniji dekan policijske varnostne šole in kranjske fakultete za organizacijske vede, smo našli v Dubaju, kjer predava na eni od univerz. »Da, prej je bil tam kozolec, zdaj je nedokončana lesena bivalna hiša. Imam vse dokumente in vsa soglasja, ki so potrebna za to,« nam je prijazno pojasnil.

Kako je mogoče v Triglavskem narodnem parku tako posegati v prostor, smo povprašali direktorja javnega zavoda Triglavski narodni park Martina Šolarja: »Mi smo že leta 2007 prijavili poseg Andreja Pagona, leta 2010 smo bili tudi proti spremembi kozolca v stanovanjsko hišo. A sta oba dobila soglasji Agencije republike Slovenije za okolje in tu nismo imeli kaj dodati. Oni so pač omogočili gradnji, kot sta si ju zamislila.«

Podatki geodetske uprave o stanovanjski hiši Andreja Pagona postrežejo le s podatki o obnovi strehe in pročelja leta 2003, o naslednjih dozidavah ni sledi. Tlorisna površina je po teh podatkih 103 kvadratne metre, po gradbenem dovoljenju pa je prišlo do 40 kvadratnih metrov obsežnega povečanja neto tlorisne površine. Andrej Pagon je namesto nekdanje drvarnice zgradil prizidek, po gradbenem dovoljenju je hiša bela, v resnici je zelena. In brat je zraven namesto kozolca postavil bivalno leseno hišo. Agencija za okolje je letos izdala naravovarstveno soglasje, ker je Andrej Pagon zadostil vsem pogojem varuhov naše naravne dediščine.

Kazen 600 evrov

Tudi upravna enota v Radovljici se pri prenovljeni ali pa kar novi stanovanjski hiši v Stari Fužini v Triglavskem narodnem parku ni mogla izogniti pojasnilu, da je »gradnja že izvedena brez ustreznega dovoljenja za gradnjo«, zato so po uradni dolžnosti izvedli postopek zaradi »degradacije in uzurpacije prostora«. In Andrej Pagon je za to, ker je sam podrl drvarnico, zgradil prizidek in sploh delal vse brez gradbenega dovoljenja, plačal 600 evrov kazni. Enainosemdesetletna črnograditeljica iz istega parka bo samo za rušenje morala plačati 7000 evrov.

Upravna enota Radovljica v gradbenem dovoljenju jasno dokazuje, da graditelj Andrej Pagon ni storil nič narobe in je zato dovoljenje dobil. Zanimiv je tudi nastanek kulturnovarstvenega soglasja. Zanj je najprej treba pridobiti pogoje, ki jih je določila enota Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine Kranj očitno že pred leti. Toda do marca letos se ni zgodilo nič, razen gradbenih posegov, ki so bili do takrat črna gradnja. Nato se je agencija za okolje še enkrat izkazala z neverjetno učinkovitostjo: na podlagi projektne dokumentacije, ki jo je Pagon – kot piše v gradbenem dovoljenju – izdelal marca letos, je agencija soglasje izdala že drugega aprila. Torej v slabem mesecu.

Odgovorni za zaščito Triglavskega narodnega parka z načrtovanimi posegi bratov Pagon v Stari Fužini niso soglašali. Državni varuhi našega okolja so gradnjama dali zeleno luč. Andrej je gradbeno dovoljenje pridobil 5. julija letos za tisto, kar je že leta gradil brez dovoljenj. Tudi v tem času je bil že na odgovornih državnih položajih na ministrstvih oziroma v sekretariatu vlade.

»Primera ne poznam podrobno, zagovarjam pa stališče, da smo pred zakonom vsi enaki,« je primer komentiral župan Bohinja Franc Kramar, ki je proti novim rušenjem črnih gradenj v Triglavskem narodnem parku in je pisal predsednici vlade Bratuškovi, naj rušenja ustavi. Med tem je bila črna gradnja Andreja Pagona za nazaj potrjena z vsemi potrebnimi papirji. Dogajala se je sredi stare vasi, pred nosom inšpektorjev in nadzornikov parka. V isti vasi je stari kozolec dal prostor novi hiši brata Milana, ki ima prav tako vse papirje. Občan, ki nas je opozoril na primer iz Stare Fužine, je bil zgrožen prav nad tem, da visoki državni funkcionar lahko za nazaj pokrije svoje grehe s papirji, navadnim ljudem pa jih pokrijejo z rušilnimi stroji.