Na nedavno objavljena razpisa, s katerima so v javnem zavodu Študentski dom Ljubljana iskali pomočnika direktorice, vodjo sektorja za splošne, kadrovske in pravne zadeve ter vodjo sektorja za študentske zadeve, so prejeli kar 389 prijav kandidatov. Koliko od teh se je potegovalo za mesto direktorja in koliko za vodje sektorjev, nam v zavodu niso povedali, so pa potrdili naše informacije, da se je za mesto direktorja prijavila tudi državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport iz vrst SDS Mojca Škrinjar.

Ker omenjenih razpisov ni bilo mogoče najti na spletni strani Študentskega doma Ljubljana, pač pa sta bila objavljena zgolj na spletni strani zavoda za zaposlovanje ter na oglasni deski v študentskem domu, kandidati pa so imeli le pet dni, od tega tri delovne, časa za prijavo, naši sogovorniki ponovno opozarjajo, da so bili tudi ti razpisi prirejeni in da bodo službo ponovno najverjetneje dobila članica stranke SDS oziroma konkretno Mojca Škrinjar. Ali je bila ta na razpisu, ki se je zaključil 17. marca, izbrana za pomočnico direktorice, nam iz javnega zavoda Študentski dom Ljubljana niso odgovorili.

Skopi odgovori

So pa sporočili, da je kratek časovni rok običajen pri razpisih, objavljenih na straneh zavoda za zaposlovanje, na očitke, da je razpis prirejen, pa so odgovorili le: »Med razpisanimi pogoji ni bilo pogoja članstvo v SDS«.

Le štiri dni potem, ko je Janševa vlada, ki je opravljala le še tekoče posle, na seji 8. marca imenovala novo direktorico Zavoda Študentski dom Ljubljana, sicer prav tako aktivno članico SDS, Meto Škufca, so v zavodu razpisali še tri dodatna delovna mesta. To je presenetljivo, saj je taista vlada v lanski jeseni popolnoma reorganizirala dva javna zavoda, Študentske domove v Ljubljani ter Dom podiplomcev, ju združila v en sam zavod, popolnoma spremenila sestavo sveta zavoda ter razrešila oba direktorja ugašajočih javnih zavodov. Osrednji razlog za to potezo, kot je večkrat poudarili direktor direktorata za znanost in visoko šolstvo na šolskem ministrstvu Borut Rončević, je bila zgolj »racionalizacija javnega sektorja«, zato sedaj ni jasno, zakaj v zavodu na novo zaposlujejo in odpirajo nova delovna mesta, ki so jih odobrili na istem ministrstvu.

17 kandidatov za direktorja

Naj ob tem spomnimo, da so se opozorila o prirejenem razpisu pojavila že ob objavi razpisa za direktorico zavoda. Zadnji razpis se je namreč od prejšnjih, s katerimi so v minulih letih iskali direktorja zavoda, razlikoval po tem, da od prijavljenih kandidatov niso več zahtevali aktivnega znanja vsaj enega svetovnega jezika niti najmanj petih let delovnih izkušenj na vodilnih mestih. Nazadnje so morali kandidati imeti le še »pet let delovnih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih«. Naši sogovorniki zato trdijo, da so s tem želeli zagotoviti, da bi se na razpis lahko prijavila in bila tudi izbrana Meta Škufca, sicer aktivna članica SDS.

Na omenjen razpis se je sicer prijavilo kar 17 kandidatov, od tega jih je pet oddalo popolne vloge, so povedali v Študentskem domu Ljubljana. V svetu zavoda so nato na tajnem glasovanju odločali o teh petih kandidatih. »Gospa Meta Škufca je prejela štiri glasove, ostali kandidati pa nobenega,« so še sporočili iz javnega zavoda. Mimogrede, svet zavoda po jesenski reorganizaciji prvič po letu 1991 sestavlja pet članov, od tega je tri imenovala vlada. Ti vladni predstavniki so Eda Okretič Salmič (višja sekretarka je ena izmed tistih, ki so na predlog generalnega direktorja direktorata za visoko šolstvo Boruta Rončeviča ostali zaposleni na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport kljub izpolnjevanju pogojev za upokojitev), Aleksander Sešek in Miha Koprivšek.