Govorci so predvsem izpostavili temeljne težave slovenskih medijev v zvezi s svobodo, odvisnostjo medijev od kapitala in politike.

Glede odnosa med mediji in oblastjo je publicist Vlado Miheljak dejal, da si mediji pogosto ustvarjajo iluzije o sožitju med novinarstvom in politiko. "Med politično oblastjo in novinarstvom ni možno niti partnerstvo. Možno je samo, da se politika boji in spoštuje novinarstvo ali pa se novinarji bojijo politike," je zatrdil Miheljak

Pri tem je opozoril, da je temeljna napaka slovenskih novinarjev, da hočejo problematiko omejevanje svobode in konflikte s politiko reševati tako, da se izognejo kritični javnosti. "Umaknejo prostor tistim, ki bi v njihovem mediju pod svojim imenom kritizirali politiko," je dejal Miheljak in dejal, da je rešitev za vpliv politike na medije treba iskati v zavezništvu med med novinarji in kritično javnostjo.

Pogovor je tekel tudi o domnevnih poskusih prve in trenutne Janševe vlade pri prisvajanju medijev. Filozof Boris Vezjak je dejal, da je bil boj za nadzor medijev v času prve Janševe vlade izrazito ideološki, a je potekal pod krinko evfemizmov, kot je potreba po "uravnovešenju, pluralizaciji" medijev.

Vezjak pa je pripomnil, da je sedanja Janševa vlada nadzor nad mediji izvaja bolj subtilno. Spomnil je tudi na menjave na čelu časopisnih hiš Delo in Večer. "Domneva se, da se lastnik obeh medijev, Pivovarna Laško, želi s tem tako ali drugače dobrikati trenutni oblasti, predvsem v zameno za odobritev kreditov, ki bi jih pridobila s strani od države vodenih bank," je poudaril Vezjak.

Novinar Dejan Karba pa je komentiral tudi pritiske, ki jih je še pred kratkim doživel v okviru svojega dela. Po njegovih besedah ga je uprava Dela prisilila v podpis odpovedi delovnega razmerja. Poudaril pa je, da mu je v tej situaciji izredno pomagala novinarska kolegialnost kolektiva Delo. "Kolektiv je stopil skupaj in uprava ni mogla storiti nič," je dejal Karba.

Dodal pa je, da je ravno pri svojem primeru opazil izreden vpliv politike. "Delo se bo pod trenutnim lastništvom težko izvilo iz primeža politike. Zdi se mi, da trenutno Delo ne napada politika, temveč se mi dobrikamo Janši zaradi trenutne krize lastnikov," je še povedal Karba, a dodal, da novinarsko jedro Dela še vedno deluje dobro.

Novinar Matej Šurc pa je opozoril, da ni bistveno, kaj se je zgodilo v preteklosti. "Morebiti je prva Janševa vlada res ustvarila razmere za pogrom nad mediji. A sedaj je vprašanje, kako bomo mediji v prihodnosti delovali, kdo bodo naši lastniki in predvsem, kdo nas bo financiral," je povedal Šurc.