Kljub odpovedi napovedanih protestov v Kairu naj bi se sicer Mursijevi privrženci tudi danes zbrali na ulicah tako Kaira kot drugih egiptovskih mest. Med drugim je v provinci Al Buheira že prišlo do nasilja, več ljudi je bilo ranjenih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Dopoldne relativno mirno

V Kairu je bilo danes dopoldne relativno mirno, promet je potekal normalno, celo trgovine so po štirih dneh nasilja, ki je od srede zahtevalo že več kot 750 smrtnih žrtev, za nekaj časa previdno odprle svoja vrata, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Prvič po sredinem krvavem razbitju protestniških taborov v podporo Mursiju pa je danes prvič javno spregovoril al Sisi. Muslimansko bratovščino je pozval, naj preneha s protesti in naj se raje ponovno priključi demokratičnemu procesu. Obenem je zagrozil, da varnostne sile ne bodo molče opazovale, kako privrženci Mursija sabotirajo razvoj Egipta.

Prostor za vse

»V Egiptu je prostor za vse. Pozivam vas, da premislite svoje stališče,« je al Sisi dejal na današnjem kriznem sestanku visokih predstavnikov varnostnih sil v Kairu, ki se ga je udeležil tudi notranji minister Mohamed Ibrahim.

»Kdor verjame, da lahko državo in Egipčane spravi na kolena, mora ponovno dobro premisliti. Ne bomo mirno gledali, kako uničujejo državo,« je še zatrdil al Sisi in dodal, da nasilja islamistov ne bodo tolerirali.

Zunanje ministrstvo: Za nasilje in kaos so krivi teroristi

Egiptovska začasna vlada je danes globalni skupnosti skušala predstaviti svojo različico dogodkov zadnjih dni, v katerih se je v državi razplamtelo krvavo nasilje, poroča CNN. Predstavniki zunanjega ministrstva so za nedavni pokol in kaos, ki vlada v državi, obtožile teroriste (Mursijevi podporniki, ki jih je v nasilju umrlo največ, s prstom kažejo ravno na varnostne sile). Poleg tega so mednarodne medije obtožile podpore in simpatiziranja s protestniki, ki podpirajo Mursija in Muslimansko bratovščino.

Ustrahovanje državljanov in spodkopavanje temeljev države

Zunanji minister Nabil Fahmi je priznal, da je država trenutno v stanju izredne negotovosti. Po njegovih besedah začasna vlada skuša določiti politiko, ki ji bodo sledili, da bo država lahko naredila korak naprej. »Smo pa odprti za predloge in ideje mednarodne skupnosti,« je danes rekel novinarjem. »A je na koncu odločitev vendarle v rokah Egipta,« je bil jasen.

»Cilj nasilnih protestov je ustrahovanje državljanov in uničevanje temeljev države. Ti cilji niso sprejemljivi, zato smo se jim uprli in se bomo še dalje upirali v skladu z zakoni,« je dejal Fahmi in obenem zatrdil, da so bile varnostne sile doslej zadržane, saj bi bilo število mrtvih sicer še večje.

Domov so se vrnili dopustniki iz Egipta

Letalo, ki je v soboto z letališča na Brniku prazno poletelo proti Egiptu, se je v zgodnjih jutranjih urah vrnilo v domovino. Na njem so bili potniki, ki so prek slovenskih turističnih agencij počitnikovali v tamkajšnjih letoviščih. Prihodnji poleti v Egipt so do nadaljnjega ustavljeni, je za STA povedal direktor prodaje v Kompasu Peter Majerle.

Potem ko je zunanje ministrstvo zaradi aktualnih dogajanj v egiptovski prestolnici in drugih večjih mestih slovenskim državljanom v petek odsvetovalo vsa nenujna potovanja v Egipt, so slovenske turistične agencije začasno ustavile polete proti letoviščem ob Rdečem morju. Turisti, ki bi morali v Egipt potovati v soboto, so tako ostali doma oz. so se odločili za zamenjavo aranžmaja.