Ljubljana se včeraj kot edina od občin, ki bodo septembra gostile evropsko prvenstvo v košarki, ni udeležila skupnega sestanka s Košarkarsko zvezo Slovenije (KZS) in državnim sekretarjem s športnega ministrstva Aljušem Pertinačem. To je še posebno presenetljivo, saj ravno med košarkarsko zvezo in prestolnico letijo obtožbe zaradi neurejenih medsebojnih obveznosti. Predstavniki ljubljanske občine so udeležbo pred sestankom odpovedali kar po telefonu. Uradni razlog naj bi bil dopust za prvenstvo odgovornih oseb, je po-vedal Pertinač, ki je bil vseeno prepričan, da bosta sprti strani v relativno kratkem času rešili nesoglasja.

Jabolko spora med mestno občino in košarkarsko zvezo je denar. Ne moreta se dogovoriti – in posledično niti skleniti pogodbe – o tem, v kolikšnem znesku bo ljubljanska občina sofinancirala košarkarsko prvenstvo. Na mestni občini vztrajajo, da bodo plačali okoli 568.000 evrov, kolikor jim nalaga predlog sofinan-ciranja, ki naj bi ga od zveze prejeli decembra lani v obliki razpredelnice.

Predstavnik košarkarske zveze Anže Blažič je sicer zagotovil, da je zvezi načeloma vseeno, kako bi si občine razdelile trimilijonski strošek sofinanciranja. Problem je to, da občine niso sklenile nobenega novega dogovora, na podlagi katerega bi lahko zveza podpisala pogodbo z Ljubljano oziroma morebitne anekse s preostalimi tremi občinami.

Dodal pa je, da so se vse občine v izhodišču strinjale, da bo vsaka od njih plačala 600.000 evrov za dvorano, kar pomeni, da bi Ljubljana morala plačati 1,2 milijona evrov. Na košarkarski zvezi so poudarili, da so občine obveznost sofinanciranja prevzele, še preden je zveza kandidirala za organizacijo evropskega prvenstva. Blažič je dodal, da se zveza brez tega zagotovila ne bi niti potegovala za organizacijo prvenstva.

Preostale občine ne nameravajo plačati več

Jeseniška in koprska občina sta s košarkarsko zvezo sicer podpisali pogodbo in se zavezali plačati po 600.000 oziroma 610.000 evrov, kar pomeni, da se ti občini držita prvotnega dogovora in ne naknadnega predloga, na katerega se sklicujejo na ljubljanski občini. Mestna občina Celje je po besedah župana Bojana Šrota prav tako že podpisala pogodbo, a ta občini ne nalaga nobenih finančnih obveznosti do košarkarske zveze, ker je Celje s svojo dvorano na pomoč priskočilo v zadnjem trenutku in ker se je odpovedalo evropskim sredstvom za prenove dvoran. 600.000 evrov, ki bi jih načeloma morala plačati celjska občina, so nase prevzele preostale občine, je dejal Šrot.

Ker je jeseniški župan Tomaž Mencinger zagotovil, da Jesenice ne bodo plačale več kot 600.000 evrov, celjski župan Šrot pa je ponovil, da Celjani prvenstva ne nameravajo sofinancirati, je že sedaj jasno, da je dogovor o alternativni razdelitvi stroškov sofinanciranja prvenstva malo verjeten. V Ljubljani so zaradi vsega, kar se dogaja, prepričani, da se je košarkarska zveza uštela in ker od preostalih mest ni prejela toliko denarja, kot ga je predvidevala razpredelnica iz decembra 2012, »želi razliko naložiti Mestni občini Ljubljana, česar ne moremo sprejeti«.

Nerešena vprašanja tudi glede navijaške cone

Spor med Ljubljano in košarkarsko zvezo dodatno zapleta dejstvo, da se ne moreta dogovoriti niti, kdo bo financiral urejanje Hale Tivoli in dvorane v Stožicah. Blažič je dejal, da občina in košarkarska zveza usklajujeta popis potrebnih del, nato pa se bodo dogovorili, kdo bo plačal kaj. »KZS bo pri tem vztrajala, da dela, ki sodijo v okvir osnovne priprave dvoran glede na priročnik o organizaciji prvenstva FIBA Europe, ki so ga župani prejeli in se z njim strinjali še pred pridobitvijo prvenstva, ne more financirati zveza, ampak občine,« je dejal Blažič.

Na drugi strani so na občini prejšnji teden zagotovili, da sta obe dvorani »pripravljeni za uspešno izvedbo dogodka, saj smo v preteklosti v tej športni infrastrukturi že gostili pomembna mednarodna tekmovanja, tudi pod okriljem FIBA (mednarodne košarkarske zveze, op. a.)«.

Mestna občina in zveza pa poleg vsega tega ne moreta uskladiti medsebojnih pričakovanj in obveznosti glede navijaške cone na Kongresnem trgu. Ker ta cona ni uradno navijaško središče, bi morala občina prenos košarkarskih tekem plačati, a Blažič pravi, da so občini kljub temu zagotovili brezplačen prenos v zameno za prostor, kjer bi sponzorji prvenstva lahko postavili šotore in predstavljali svojo dejavnost.

Na ljubljanskem magistratu pa šotorov ne dovolijo, ker hočejo, da je navijaška cona na Kongresnem trgu enotnega videza. Župan Zoran Janković je povedal, da bodo na trgu postavili le sejemske hišice, ki jih bo občinski zavod Turizem Ljubljana še ta mesec oddajal na javnem razpisu. Hišic naj bi bilo okoli sedem, izhodiščna najemnina pa naj bi se vrtela okoli 7000 evrov, je v torek napovedal Janković. Na razpis za najem hišic se bodo lahko prijavili tudi sponzorji prvenstva, so še dejali na mestni občini.

Ne glede na to, da občina ni pripravljena na kompromis glede postavitve šotorov za sponzorje, pa Blažič zagotavlja, da košarkarska zveza ne razmišlja o odpovedi brezplačnega prenosa tekem za navijače na Kongresnem trgu, ker »to ni naš slog«. Obenem so sporočili, da bo uradno navijaško središče pred dvorano v Stožicah, kjer bodo prav tako predvajali tekme in pripravili še druge aktivnosti.