Veljavna ureditev po mnenju DL predstavlja "popolnoma nepotrebno omejitev". "Pomeni, da morajo tudi tisti, ki niso javni sektor, uporabljati zakonodajo in predpise za javni sektor," je dejal vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj. "To je nedopusten pritisk na zasebno gospodarsko pobudo, kako mora imeti urejene zasebne akte," je dodal.

Po njegovih besedah je "interes javnega denarja ta, da je storitev opravljena kakovostno in korektno, ne pa v tem, kakšen plačni sistem ima koncesionar".

»Če pride do anomalij, morajo biti sankcionirane«

"Zadeve morajo biti transparentne. Če pride do anomalij, morajo biti sankcionirane," pravi. Predpisi za javni sektor pa niso zagotovilo, da do anomalij ne bi prihajalo, je poudaril. "Saj vseskozi govorimo, da je javna sfera slab gospodar. Zdaj pa naj bi veljalo ravno obratno - da je zasebna sfera slab gospodar, javna sfera pa briljantna?" se sprašuje Braniselj.

Zagotovil pa je, da se bodo s sindikati vsekakor pogovarjali in soočili argumente.

Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije je sicer že izrazil nasprotovanje predlogu, ki po njihovi oceni posega v delovnopravni položaj vseh zaposlenih, ki zdravstvene in socialne storitve opravljajo pri delodajalcih koncesionarjih.

Koncesionarji so na podlagi koncesije upravičeni do javnih sredstev in so dolžni opravljati storitve z javnimi sredstvi v javnem interesu, opozarjajo. Po njihovih navedbah obstoječa obveznost koncesionarjev zagotavlja, da vsi izvajalci opravljajo javne storitve minimalno pod enakimi standardi in normativi.

Podporo sindikatu zdravstva so danes izrazili tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije

Podporo sindikatu zdravstva so danes izrazili tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. "Koncesionarji morajo poslovati po vseh pravilih, zakonih in drugih predpisih, ki veljajo za javni sektor, saj poslujejo s sredstvi javnih financ ter zanje ne smejo veljati nobene posebne ureditve," so zapisali v sindikatu upokojencev.

Po predlogu spremembe zakona o socialnem varstvu, ki so ga poslanci DL v parlamentarno proceduro vložili v četrtek, bi črtali del člena, ki določa besedilo objave javnega razpisa za podelitev koncesije. S črtanjem te določbe, po kateri je treba delovna razmerja zaposlenih urejati v skladu s kolektivnimi pogodbami, zakoni in drugimi akti, ki veljajo za zaposlene v javnih zavodih s področja socialnega varstva, bi po mnenju poslancev DL med drugim odpravili neskladnost z ustavnim načelom svobodne gospodarske pobude.