Izredno sejo izvršnega odbora stranke so po Erjavčevih besedah sklicali, da bi preverili stališča, o katerih se je koalicija v ponedeljek dogovorila na Brdu pri Kranju.

Izvršni odbor je podprl stališče DeSUS, da ne podpira zvišanja znižane stopnje davka na dodano vrednost (DDV), ker bi to najbolj prizadelo tiste z najnižjimi dohodki. Strinjajo pa se z dvigom osnovne stopnje DDV.

Glede na osnutek programa stabilnosti bi osnovno stopnjo DDV zvišali za dve odstotni točki na 22 odstotkov, znižano stopnjo DDV pa za eno odstotno točko na 9,5 odstotka.

Stranka ocenjuje, da bi bil krizni davek pravična rešitev. "Za DeSUS je izjemnega pomena, da se pokojnine ne bi znižale. Zavedamo se težke situacije, vendar menimo, da je krizni davek, ki se bo nanašal na vse prejemke, pravičnejši način in ustrezno zaščiti položaj upokojencev v smislu, da pokojnine ostanejo takšne, kot so, tudi dolgoročno," je dejal predsednik stranke.

"Krizni davek je samo začasni ukrep, ki naj bi veljal do konca leta 2014 in zadeva vse državljane, ki imajo osebne prejemke. Takšen ukrep se nam zdi tudi pravičen," je dodal.

Glede vprašanja, ali bodo pri kriznem davku obdavčeni bruto ali neto dohodki, Erjavec pravi, da bo podrobnosti predstavil finančni minister, da pa v DeSUS ta davek razumejo kot obdavčitev neto prejemka, ker to ne bi imelo vpliva na konkurenčnost gospodarstva.

O tem, kako bodo ljudje sprejeli krizni davek, Erjavec pravi, da je stanje javnih financ zelo hudo. "Mislim, da se vsi zavedamo, da je treba nekaj storiti in da so ljudje pripravljeni prispevati k reševanju krize, če nas bo to pripeljalo iz krize," je dejal.

Krizni davek po njegovih besedah ne bo prizadel prejemkov do 700 evrov, nato bo obdavčitev postopoma višja. Meni, da eno- ali dvoodstotna obdavčitev 1500 evrov dohodka posameznika s takšnim prejemkom ne bo pahnila v krizo.

Glede letnega dodatka za upokojence so se dogovorili, da ga bodo upokojenci s pokojnino do 622 evrov prejeli tudi letos. Predstavniki DeSUS so se pred sejo izvršnega odbora stranke sestali tudi z vodstvom Zveze društev upokojencev Slovenije. Po Erjavčevih besedah ugotavljajo, da so rešitve glede na težko finančno stanje države primerni in da bodo podprli DeSUS pri teh stališčih.

Erjavec ocenjuje, da so predlagani ukrepi, ne glede na to, da niso prijetni, bolj prijazni od tistih, ki bi jih zahtevala trojka. Po njegovih besedah ta paket ukrepov ne bo zadostoval za dolgoročno rešitev krize, ampak želi vlada z njim pridobiti čas za izpeljavo nujnih strukturnih reform.