Upa, da ministri ne bodo pristali na minimalni plači

Erjavec je spomnil, da je ustavno sodišče poseg prejšnje vlade v prejemke upokojencev razveljavilo in da se je nova ministrica za ta neustaven poseg tudi opravičila. Zato si, kot pravi, ne predstavlja, da bi dodatno posegali v status upokojencev.

»Mislim, da je treba poiskati druge rešitve. Zagotoviti je treba, da bo pokojnina izplačana vsak mesec, in to najmanj v takšni višini kot prejšnji mesec,« je prepričan Erjavec. Ob tem poudarja, da so upokojenci poleg mladih, ki ne najdejo prve zaposlitve, v tem trenutku v Sloveniji najbolj ogrožena družbena skupina.

Erjavec se je danes odzval tudi na poziv sindikalista Branimirja Štruklja, naj si funkcionarji znižajo plače in s tem pokažejo pripravljenost na varčevanje, preden to zahtevajo od javnih uslužbencev. Erjavec je ob tem dejal, da »kar se tiče ministrov, mi zadnja leta že ves čas znižujemo plače, tako da upam, da ne bomo na koncu pristali na 'minimalcu'«.

Javnofinančne cilje je treba doseči

Hkrati priznava, da je treba doseči določene javnofinančne cilje. »Na kakšen način bomo to dosegli, je stvar razprave tudi v naslednjih dneh,« je napovedal. Ob tem je spomnil na razmisleke o povišanju DDV, o kriznem davku, ki bi najbolj obremenil premožnejše ... Do 9. maja mora vlada poslati program stabilnosti in NRP v Bruselj. Koalicija pa se po Erjavčevih besedah torej o vsebini teh dokumentov še dogovarja.

V osnutku reformnega programa, ki je javnosti postal znan v sredo, so sicer predvidene tudi aktivnosti na področju zagotavljanja vzdržnosti pokojninske blagajne po letu 2020, torej nadaljevanje reformiranja pokojninskega sistema. Do konca letošnjega leta bodo pripravili izhodišča za razpravo o nadaljnjih spremembah.