Tako DeSUS kot Zdus sta kritična do predloga zakona o davku na nepremičnine. Predsednik stranke in zunanji minister Karl Erjavec je zagotovil, da bo DeSUS povzel pripombe Zdusa. "Na koalicijskem usklajevanju ne bomo dali zelene luči zakonu, če ne bo pravičen. Ne sme obremeniti najbolj revnih, pač pa tiste, ki imajo vile in podobno," je dejal.

Predlagane rešitve bodo imele nepopravljive posledice tako na socialnem, gospodarskem in okoljskem področju, pa tudi na trg nepremičnin, saj se bo njihova vrednost znižala, poudarjajo v Zdusu.

Ministrstvo za finance naj pripravi natančno simulacijo predlaganih zakonskih rešitev, na tej podlagi pa naj znova oceni posledice zakona, je dejala predsednica Zdusa Mateja Kožuh Novak. Ministrstvo naj glede na nove simulacije pripravi ustreznejše besedilo in ga vnovič da v javno razpravo, poudarjajo v Zdusu.

Hkrati naj pripravi tudi zakonske rešitve, ki bodo preprečevale delovanje sive ekonomije, pristojni državni organi pa naj poberejo neplačane davke in prispevke ter ustrezno kaznujejo neplačnike, npr. z zaplembo premoženja, predlagajo v Zdusu.

Bogati poceni do premoženja revnih?

Zdajšnji predlog bi po njihovem opozorilu povzročil, da bi bogati posamezniki poceni kupovali premoženje obubožanih davkoplačevalcev. Ti namreč ne bodo mogli plačevati visokih obremenitev in bodo morali svoje nepremičnine prodajati. Socialna razslojenost v državi se bo tako še povečala, napovedujejo v Zdusu.

Upokojenci, ki so lastniki nepremičnin, tako hiš kot kmetijskih zemljišč s pripadajočimi gospodarskimi objekti, se bodo z uveljavitvijo takšnega zakona znašli v še težjem socialnem položaju kot zdaj, menijo. Predlog zakona namreč določa obdavčitev tako za stanovanjske nepremičnine kot za nepremičnine za kmetijsko rabo, opozarjajo.

Po izračunih ministrstva za finance bo povprečna obremenitev pri stanovanjskih nepremičninah znašala približno dvakrat več glede na zdajšnjo ureditev, po izračunih posameznikov pa celo trikrat ali več, navajajo v Zdusu.

Brez natančne simulacije, ki bi pokazala učinke zakona na socialni položaj ljudi, obravnava zakona z zdajšnjo vsebino ni smiselna, menijo. Šele po pripravljeni simulaciji se bo mogoče po njihovi oceni opredeliti za ustrezno davčno stopnjo obdavčitve posameznih nepremičnin.

Po predlogu zakona o davku na nepremičnine bi bile obdavčene vse vrste stavb in zemljišč, osnova pa bi bila pripisana vrednost v registru nepremičnin. Davek na nepremičnine, ki bi ga uvedli z letom 2014, bo po predlogu nadomestil davek od premoženja, nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč in pristojbino za vzdrževanje gozdih cest.

Pomen stabilnega javnega zdravstva

Predsednik DeSUS Erjavec in predsednica Zdusa Kožuh Novakova sta danes poudarila tudi pomen stabilnega sistema javnega zdravstva. Po Erjavčevih besedah so se z ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem dogovorili, da je treba z interventnim zakonom zagotoviti sredstva, "da ne pride do kolapsa".

Zdravstvo v Sloveniji po opozorilu Kožuh Novakove "bije plat zvona". Po njeni oceni je nujno sprejeti interventni zakon, nujen pa je tudi zakon o zdravstvenem varstvu. Politike in zdravnike opozarja, naj ne zmanjšujejo dostopnosti do zdravstva, saj so odgovorni ljudem.

"DeSUS, ki se zavzema za reševanje problematike starejših, in Zdus moramo sodelovati," je v sklepnem delu novinarske konference poudaril Erjavec. Ostale politične stranke po njegovi oceni "žal nimajo posebnega posluha za to problematiko".