Munc je v začetku tedna javnost obvestil, da poskuša vlada prek njegovega delodajalca, to je Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij, "na vsak način doseči prepoved delovanja svetovalnice Akcija!". Kot je zapisal, je uprava izdala sklep o prepovedi dopolnilne dejavnosti, ker, kot argumente povzema Munc, "krni ugled pravosodja". Munc se je na sklep pritožil, a komisija vlade pritožbi ni ugodila ter potrdila sklep prvostopenjskega organa.

Munc: Argumenti države so absurdni

"V tej situaciji mi ni preostalo drugega, kot da Republiko Slovenijo tožim na Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani," je zapisal Munc in dodal, da so argumenti države "milo rečeno absurdni, predvsem pa v času predkazenskega postopka proti meni, moji ženi in sodelavki omenjeni že predhodno napovedujejo izid sojenja - prejudicirajo iztek". Ob tem je Munc spomnil na domnevno nedolžnosti, ki je zapisana v 27. členu ustave.

Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij, kjer je Munc od novembra 2009 zaposlen kot psiholog v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana, so potrdili, da je bil na podlagi 100. člena zakona o javnih uslužbencih Muncu 26. junija lani izdan sklep o prepovedi opravljanja druge dejavnosti v svetovalnici Akcija!, ker je dejavnost, ki jo opravlja kot samostojni podjetnik, takšna, da bi se lahko v službi znašel v nasprotju interesov.

Na upravi so potrdili še, da je tudi komisija, na katero se je Munc pritožil, ugotovila enako.

Povezava s primerom pogrešane Koroške deklice

Psiholog in ustanovitelj svetovalnice Akcija! Matic Munc je, kot je znano, povezan s primerom leto dni pogrešane deklice s Koroške, saj je skupaj z ženo Jernejo Munc in sodelavko Natalijo Markač osumljen odvzema ali pomoči pri odvzemu deklice.

Deklico so policisti marca lani našli skupaj z babico po očetovi strani, potem ko je bila leto dni pogrešana in je bil vmes na zaporno kazen zaradi odvzema deklice obsojen dekličin oče. Ta je po obsodbi, kot je dejal, začel intenzivno sodelovati s policijo, ki je v okviru preiskave med drugim priprla tudi Munca, njegovo ženo in Markačevo, kmalu zatem pa deklico 28. marca lani našla v Ljubljani.

Leto dni po najdbi deklice se je dekličin oče pritožil na sodbo slovenjgraškega sodišča, ki mu je 15. marca lani prisodilo tri leta in pol zapora, Višje sodišče v Mariboru pa mu je kazen znižalo na dve leti in osem mesecev zapora. Primer pa sicer še ni zaključen. Z Okrožnega državnega tožilstva v Slovenj Gradcu so v zvezi z obravnavo zakoncev Munc in Natalije Markač sporočili le, da je zadeva v fazi proučitve na tem tožilstvu.