Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so za STA poudarili, da podpirajo spremembe, ki bodo okrepile prožnost delovnih razmerij in zmanjšale administrativna bremena, vendar pa še zdaleč niso zadovoljni z reformo trga dela, saj ta po njihovem mnenju prinaša premalo ukrepov, ki bi povečali zaposlovanje. "Od nove mandatarke pričakujemo, da bo pri sklepanju koalicijske pogodbe to upoštevala," so poudarili.

Od nove vlade prav tako pričakujejo hitrejšo zdravstveno reformo, ki bo odpravila bojazni podjetij o višji prispevni stopnji, saj to za gospodarstvo nikakor ne bi bilo več vzdržno. "Nujno se moramo zavedati, da so slovenska podjetja že zdaj prezadolžena in podkapitalizirana, ta kapitalski krč pa ogroža tudi delovna mesta," opozarjajo na GZS.

Dodatno obremenjevanje podjetij bi bilo po njihovem mnenju neodgovorno, zato bi morali novi koalicijski partnerji gospodarstvo razbremeniti visokih dajatev, znižati trošarine in odpraviti dvig prispevka za obnovljive vire energije. Vsi našteti ukrepi bodo, kot opozarjajo na GZS, nujni za ustvarjanje poslovnega okolja, ki bo bolj vabljivo za tuje investitorje, obenem pa tudi za domače vlagatelje.

"Nova koalicija rasti ne sme graditi na umetnem in fiktivnem dvigovanju domačega povpraševanja, temveč na kvalitetnih in racionalnih strateških investicijah ter podpori izvozno usmerjene ekonomije znanja z bistveno višjo dodano vrednostjo od zdajšnje," še opozarjajo na GZS.

Nekoliko bolj zadržani pa so v prvih odzivih na izvolitev nove mandatarke na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), kjer zagovarjajo stališče, da se ne vmešavajo v dnevno politiko, pridržujejo pa si pravico vplivati na zakonodajo s področja malega gospodarstva in ocenjevati delo vlade na tem področju, še posebej pa resornih ministrov in njim podrejenih državnih uradnikov.

Sindikati si od nove vlade želijo drugačne gospodarske politike

V ZSSS si od političnih sprememb, ki se obetajo, želijo predvsem spoznanja, da socialne in delavske pravice niso nasprotnik gospodarskega razvoja. V ocenjevanju vlade Janeza Janše ne varčujejo s kritiko, v odzivu na izvolitev mandatarke Alenke Bratušek pa so previdni. V KSJS jih medtem še vedno skrbi zmanjšanje mase za plače v javnem sektorju.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič za aktualno vlado ne najde lepih besed. Kot je pojasnil za STA, je bila njena največja napaka, da je vztrajala na poti, "ki dokazano ni prava za izhod iz krize".

Zaveda se, da je bila Janševa ekipa tudi pod pritiskom "trojčka" - Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada -, a je prepričan, da je njena odločitev za neoliberalno politiko pogubna za socialno državo in za gospodarstvo. "Ta pot je napačna, poglablja krizo, revščino, zvišuje število brezposelnih," je izpostavil.

V tej luči je trenutno še aktualni vladi posebej očital hitro javnofinančno konsolidacijo prek zakona o uravnoteženju javnih financ, zmanjšanje pravic socialno prizadetih, poseg v javni sektor in v pokojnine.

Pri ocenjevanju Bratuškove je bil medtem Semolič precej previden. Kot je dejal, se jim je kot poslanka v mnogih stvareh približala in jih tudi podprla, tako da v tem delu kakšnih velikih očitkov na njeno delo nima. A če bo postala premierka, bo nastopila drugo vlogo, dobila bo drugačno moč in odgovornost, je opozoril.

Skladno s tem je napovedal, da jo bodo ocenjevali šele po odločitvah njene vlade, če bo ta sestavljena. Pri tem bodo pozorni na to, ali bo dala nova ekipa v ospredje gospodarske pravice ali temeljne človekove pravice, torej pravno in socialno državo, ki je lahko po njegovih besedah tudi sredstvo razvoja.

Od nove vlade v ZSSS po njegovih besedah tako pričakujejo spremembo gospodarske politike in spoznanje, da pravna država ter socialne in delavske pravice niso nasprotnik gospodarskega razvoja, temveč sredstvo za izhod iz krize.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Branimir Štrukelj pa je že izpostavil, da bodo njihova pričakovanja tudi v primeru nove vlade ostala enaka. Pričakujejo namreč predvsem pogajanja o masi za plače v javnem sektorju. To bo ena od pomembnih nalog verjetne nove mandatarke, je prepričan Štrukelj.

Pogajanja potencialnih koalicijskih partneric PS, SD, DeSUS in DL se bodo začela v četrtek, je danes povedal predsednik DL Gregor Virant.