»Generalni direktor policije Stanislav Veniger ni prejel SMS-ja, ki ga izpostavljate, pa tudi ni nikomur dejal, da ga je prejel,« je danes za Delo sporočila policija.

Ob tem so tudi zanikali, da bi SMS sporočilo posredovali kateremukoli mediju, je pa Veniger o Karbovem vprašanju »seznanil zgolj ministra za notranje zadeve«.

Karbi so na torkovem sestanku namreč očitali, da je Venigerju poslal SMS z vprašanjem glede otroka Janeza Janše. Karba je zato včeraj javno pozval Venigerja, naj pojasni svojo laž, sicer jo bo pojasnjeval na sodišču.

Karba napovedal pravne postopke

»Preverjanje novinarja o določenih zadevah ne more biti povod, da nekoga izsilijo v to, da gre iz podjetja,« je prepričan Karba. Poudarja, da gre v tem primeru za prisiljen podpis sporazuma iz poslovnih razlogov. »Torej novinar gre zaradi tega, ker dela svoje delo, iz poslovnih razlogov. To je prevelika luknja, ki jo bo moralo zamašiti ogromno pravnega znanja,« opozarja in napoveduje pravne postopke, saj zadeva po njegovem zagotovo potrebuje sodni epilog.

Pojasnil je tudi okoliščine dogajanja v torek. »Bil sem v Budimpešti, ko sem prejel klic, naj pridem v Ljubljano. Ko sem poklical gospoda Budjo, mi je ta povedal, da ima zame nek predlog, pri čemer je zvenel zelo pozitivno,« je dejal. Bojan Budja mu je rekel, naj se oglasi, da mu to pove na štiri oči in naj ne skrbi. »Predebatirala sva eno od možnosti, zaradi katere bi lahko prišlo do kakšne iskrice, pa je dejal da je to moje osnovno početje, da zbiram informacije,« je še dodal Karba.

Mislil je, da ga bodo premestili v drugo redakcijo

Napotil se je v Ljubljano. »Pri Celju me je poklical predsednik sveta delavcev Brane Piano, in povedal da bo šel z mano, ker je sestanek pri Zevnikovi, torej upravi. Po pogovoru s svojo resorno urednico Tanjo Starič smo sklenili, da gremo na sestanek. Mislil sem, da me morda želijo premestiti v drugo redakcijo. Na tistem sestanku pa Brane Piano ni smel prisostvovati, tam so bili Irma Gubanec, Marjeta Zevnik, Nataša Jakiša in Bojan Budja,« je razložil Karba.

Povedal je, da je v uri in pol trajajočem sestanku poslušal večinoma monolog Zevnikove, »ki je potekal 'pod pasom' na rovaš mene in ostalega novinarstva z zelo vzvišenimi toni. Budja je bil tiho in ni rekel niti ene besede v podporo novinarjev, kvečjemu je še nekajkrat pljunil na ogenj.«

Suspenz ali sporazum

Pred Karbo sta se znašli dve možnosti, ali suspenz z zahtevo da se naredi nek seznam stroškov, ki ga je imelo Delo z mano v sodnih postopkih, ki so nastali zaradi mojih zapisov, ali pa podpis sporazuma. Karba je na sestanku zahteval odvetnika, dan za razmislek, hotel je poklicati svojo urednico Staričevo, vendar se je moral odločiti takoj. »Vsem sem povedal, da z zvezanimi rokami podpisujem sporazum. Odločil sem se reagirati kot oče, imam družino in tistih stroškov si ne morem privoščiti niti si jih ne bi hotel, saj sem pisal kot novinar in ne kot zasebna oseba,« je poudaril Karba.

Karba je v primeru prve možnosti razumel, da ga ne čakajo le morebitni stroški, ki še bodo v zadevi Patria in Rode. »Razumel sem tudi stroške za nazaj, ki so bili z mano zaradi teh stvari. In tega si po mojem mnenju noben zdrav človek ne more privoščiti.«

Karba je zato napovedal, da bo izpodbijal sporazum in da upa, da bo mu bo uprava že pred začetkov sodnih postopkov prisluhnila. »Če hočejo proti meni kak postopek, naj ga izvedejo uradno, naj dovolijo, da ima človek svojega sindikalnega zastopnika, svojega odvetnika. To arogantno obnašanje Zevnikove se je nadaljevalo tudi včeraj nad celotnim uredništvom Dela. Razmere so zdaj takšne prav zaradi te arogance, nobene volje za pojasnjevanje ni,« je pojasnjeval Karba.

Očitali so mu kršenje kodeksa

Po Karbovih besedah mu je Zevnikova očitala kršenje novinarskega kodeksa. »Kodeks velja za zapisano in izgovorjeno besedo v obliki članka oziroma prispevka. Tukaj pa je šlo za preverjanje informacije. Informacij je bilo iz več virov in novinar mora preveriti zadevo, tudi zato da zadevo ovrže.«

Karba je tudi poudaril, da se je o dotičnem primeru pogovarjal le z tiskovnim predstavnikom policije. »Venigerju nisem poslal nobenega SMS-ja ne kakršnegakoli klica, ker njegove številke sploh nimam,« je povedal Karba in ob tem Stanislava Venigerja javno pozval, »naj pokaže SMS, ki naj bi prišel iz mojega telefona v njegovega«.

Zevnikova verjela Venigerju

Zevnikova je Karbi namreč očitala, da je Venigerju poslal SMS glede otroka Janeza Janše. »Da in povedala je, da verjame njemu in ne meni. Saj obstajajo izpiski, konec meseca pridejo, in tam zagotovo ni številke Venigerja, ker kot sem rekel, je niti nimam. Tu pozivam Venigerja, naj javno pojasni svojo laž, ker od mene ni dobil SMS-ja. Če pa tega ne zmore, bo pa pojasnjeval na sodišču. Ker takih laži pa v normalni demokraciji ne moremo dopuščat.«

»Povod je bil ta zapisnik, o katerem poroča Reporter, češ da je gospod Veniger dobil sporočilo od mene, ki ga je tako užalostilo in je bil ogorčen, da je moral napisati poročilo in tako dalje,« je razložil Karba. Dodaja, da dejstvo, da verjamejo laži in ne svojemu novinarju, dosti pove o odnosu trenutne uprave Dela do novinarjev, pa naj bom to on ali kdorkoli drug.

V sindikatu bodo preučili možnosti za stavko

Kot smo poročali v današnji tiskani izdaji Dnevnika, sta včeraj izvršni odbor sindikata novinarjev in svet delavcev upravo Dela pozvala, naj prekliče odločitev glede Karbe. Sindikat je tudi sporočil, da bodo zaradi vse slabših razmer v družbi preučili tudi možnost stavke.

Sicer so se pozivom, naj uprava prekliče svojo odločitev, včeraj pridružili tudi v aktivih in sindikatih novinarjev Dnevnika in Večera.